← Strona główna Grupy PFR

Wolontariusze GK PFR wspierają uchodźców w Centrum Pomocy Ukraińcom w Global Expo

Fundacja PFR
Zdjęcie z EXPO - pomoc dla Ukrainy.

Od początku inwazji rosyjskiej w Ukrainie do Polski przebyło ponad 3,57 mln osób z Ukrainy (dane Straży Granicznej z 24 maja 2022 r.). W jednym z dwóch największych punktów tymczasowego zakwaterowania na Mazowszu – Global Expo przy ulicy Modlińskiej w Warszawie – przebywa 2800 osób. To tam, od początku stworzenia tego punktu, wolontariusze Grupy PFR codziennie przychodzą, aby pomagać w jego funkcjonowaniu, między innymi rozdysponowują dary, w tym ubrania i kosmetyki, wydają posiłki, a także porządkują magazyny, pomagają na recepcji czy wspierają nowe osoby, które docierają do punktu na Modlińskiej. Równie istotna jest pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, medycznych czy po prostu zabawa z dziećmi. Uchodźcy mogą liczyć na pomoc naszych wolontariuszy zarówno w dzień, jak i w nocy.

Właściwie Expo to jeden wielki punkt przesiadkowy. Miejsce ważne, gdyż dla gości to najczęściej pierwsze od wielu dni, w którym mogą odpocząć i nabrać sił, nie martwiąc się o siebie i swoje dzieci. Możliwość uczestnictwa w stworzeniu im tej namiastki normalności to doświadczenie, które zostanie we mnie na całe życie.

- mówi Aleksander Oziewicz, wolontariusz GK PFR.

Dotąd w działania pomocowe w Global Expo zaangażowało się ponad 60 wolontariuszy. Dla każdego z nich udział w akcji wspierania uchodźców to ważne działanie, zarówno organizacyjnie, jak i emocjonalnie.

Tak o swoim doświadczeniu pomocy uchodźcom na Modlińskiej mówi Agnieszka Strzałkowska, wolontariuszka Fundacji PFR:

W jednej chwili nabywasz różnych umiejętności i kompetencji. Nawet jak jesteś pierwszy dzień w tej rzeczywistości szybko się uczysz. Po chwili wiesz, gdzie szukać list z autokarami, na którą wpisują się kolejni uchodźcy, aby wyjechać do Holandii, Hiszpanii, Niemiec i innych państw. Stajesz się przewodnikiem po całej Warszawie tłumacząc, jak dojechać do Dworca Zachodniego, Centralnego i na Stadion Narodowy. Drukujesz bilety i wizy, które osoby mają na swoich telefonach. Przychodzą także ludzie z pytaniami, gdzie znajdę weterynarza, albo gdzie jest pościel na zmianę. Podchodzi mama z płaczącą córką i mówi "Szukam psychologa". Bardzo szybko można się nauczyć topografii okolicy, bo padają pytania, gdzie jest fotograf, albo gdzie mogę się ostrzyc.

Pomaganie jest łatwiejsze również dlatego, że Zarządy spółek z GK PFR podjęły decyzję o dodatkowych 2 dniach w miesiącu na wolontariat na rzecz Ukrainy, co dało pracownikom więcej możliwości i motywacji do zaangażowania się w działania społeczne.

Nasi wolontariusze nie tracą sił i nadal pomagają w hali Global Expo, ale także angażują się w inne działania Fundacji realizowane na bieżąco. Wszystkim, którzy poświęcają swój czas i wspierają obywateli Ukrainy w ramach działań Fundacji PFR serdecznie dziękujemy!

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Dołącz do Akademii Rozwoju i poznaj swoje prawa w Internecie!
Ogłaszamy listę projektów zakwalifikowanych do Programu „Wakacyjna AktywAKCJA”
Następny

Zainteresują Cię również