Piknik ekologiczny i wycieczka edukacyjna w Suchej, czyli lato z Wakacyjną AktywAKCJĄ!

Gdy zaczyna się lato, a z latem wakacje i czasu wolnego jest tyle. Oznacza to tylko jedno – realizacja zwycięskich projektów, które zostały dofinansowane w ramach naszego programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA. Pierwszym punktem na letniej trasie wolontariuszek naszej Fundacji była miejscowość Sucha pod Pionkami, gdzie Ochotnicza Straż Pożarna przygotowała dwudniowe atrakcje dla dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości.

Pierwszego dnia odbył się piknik strażacki, podczas którego były zapewnione gry i zabawy związane z edukacją ekologiczną – segregowaniem śmieci i recyklingiem. Tematem tegorocznej edycji programu jest zrównoważony rozwój, dlatego cieszymy się, że właśnie takie inicjatywy mogą odbywać się na terenie całej Polski. Dodatkowo, strażacy zorganizowali grę w zbijaka, mecze koszykówki i piłki nożnej oraz wiele innych gier, zabaw, animacji i atrakcji. Nasze wolontariuszki włączyły się w akcję, przez cały dzień towarzyszyły organizatorom, bawiły się z najmłodszymi mieszkańcami, a na koniec rozdały gadżety naszej Fundacji wszystkim uczestnikom.

Kolejnego dnia zaplanowano pieszą wycieczkę po okolicznych lasach. Była ona opatrzona elementami edukacyjnymi na temat miejscowej fauny i flory. Na miejscu, pod czujnym okiem zaangażowanych strażaków, dzieci rozpalały ognisko i piekły kiełbaski, a na koniec uczyły się jak zabezpieczyć ogień i dobrze go ugasić. Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje – konkursy i zajęcia plastyczno-techniczne. Po całym dniu zabaw, przyszedł czas na połączenie przyjemnego z pożytecznym – w drodze powrotnej uczestnicy z opiekunami urządzili sprzątanie świata.

Celem projektu jest integracja i edukacja lokalnej młodzieży oraz promocja kreatywności i ruchu na świeżym powietrzu. Region, w którym odbyła się inicjatywa obfituje w walory przyrodnicze, które warto cenić i chronić, dlatego były to doskonałe okoliczności, aby omówić z lokalną młodzieżą wartość zasobów środowiska.

To pierwsza realizacja Wakacyjnej AktywAKCJI, którą odwiedziliśmy. Już nie możemy się doczekać kolejnych projektów!

Fundacja PFR Patronem Konkursu Droga do przyszłości
Podsumowaliśmy prawie 3 lata Akademii Rozwoju – relacja z Gali