Warszawa stolicą neonów – ponownie zorganizowaliśmy wyjątkowy Dzień Dziecka w CDT

warszawa-stolica-neonow-news-cdt

W przestrzeni Centralnego Domu Technologii codziennie gościmy dzieci i młodzież na naszych zajęciach technologicznych i podczas wydarzeń edukacyjnych. Dlatego 1 czerwca, w dniu ich święta, zawsze staramy się zorganizować coś, co pozwoli im poczuć się podwójnie wyjątkowo. W tym roku, razem z Fundacją Allegro, ponownie postanowiliśmy przygotować niezapomniane atrakcje dla dzieci z Ukrainy i wspólnie z nimi przeżyć przygodę w poszukiwaniu warszawskich neonów! Ogromnie cieszymy się, że licznie odwiedzili nas podopieczni Fundacji Świętego Mikołaja oraz młodzież, będąca pod opieką Fundacji Po Drugie.

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w CDT rozpoczęliśmy od gry terenowej „Gdzie się podziały warszawskie neony?” i poszukiwania neonów ukrytych na ulicach Warszawy. Dzieci - podzielone na kilkanaście drużyn - wspólnie szukały warszawskich neonów, zarówno tych, które nadal pięknie oświetlają ulice stolicy, jak i tych, których lata świetności przeminęły i po których zostały już tylko ślad na budynkach. Zadaniem każdej drużyny było odnalezienie wszystkich neonów lub miejsc ich dawnej obecności, a następnie sfotografowanie ich tabletem.

Dzień Dziecka jest dla nas pod każdym względem wyjątkowy. Nie tylko, dlatego że pasjonujemy się edukowaniem dzieci, ale również dlatego że to idealny moment na docenienie dzieci, które zderzają się z trudną rzeczywistością. Niesamowicie było obserwować entuzjazm uczestników, jak poznawali historię stolicy i z zaciekawieniem czytali i słuchali o warszawskich neonach

– mówi dr Dominika Wiśniewska, koordynatorka wydarzenia

W grze miejskiej towarzyszyły dzieciom edukatorki Centralnego Domu Technologii, opiekunowie, wolontariuszki i wolontariusz z firmy Allegro, którzy nadzorowali przebieg gry, dawali wskazówki drużynom i stawiali punkty za każdy odnaleziony neon. Uczestnicy zabawy mieli do dyspozycji materiały pomocnicze z opisem i zdjęciem neonu. Zwycięskie drużyny, po powrocie do Centralnego Domu Technologii, zostały dodatkowo wyróżnione i otrzymały nagrody - upominki od naszej Fundacji i firmy Allegro.

Bardzo się cieszymy, że możemy współtworzyć razem z Fundacją PFR to wydarzenie i świętować Dzień Dziecka. W Allegro cenimy wydarzenia, które umożliwiają integrację kulturową i mają wysoką wartość edukacyjną. Dlatego z przyjemnością pokazaliśmy dzieciom z Ukrainy kawałek historii Warszawy. A warsztaty w Centralnym Domu Technologii to był idealny przykład na to, jak poprzez zabawę zdobywać nowe kompetencje technologiczne i artystyczne

– mówi Karolina Kanar-Kossobudzka, wolontariuszka i managerka Grupy CSR w Allegro.

Po intensywnym spacerze po Warszawie i przerwie obiadowej przyszedł czas na warsztaty technologiczne, które rozpoczęły się od próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego i gdzie poznikały neony z polskich miast. Padały różne pomysły – były za drogie w utrzymaniu i awaryjne, zabrakło specjalistów od ich tworzenia i naprawiania lub stały się po prostu niemodne. W celu przypomnienia pierwotnych idei i funkcji tych świecących ozdób, uczestnicy warsztatów sami tworzyli prototypy neonów. Dzieci podzielone na trzy grupy zajęciowe, zależnie od wieku, wykonywały wzory na neony w aplikacji do projektowania druku 3D Tinkercad, budowały i programowały neony w programie Microbit i przy pomocy programowania wizualnego oraz na platformie Arduino, z użyciem języków tekstowych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia na kanale You Tube CDT.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację za niezapomniane przeżycia. Do zobaczenia za rok!

Akademia Rozwoju gościła na Festiwalu Kobiet Wsi
Jak sobie radzić ze stresem w trakcie zmiany? – zapraszamy na webinar dla uczestniczek Akademii Rozwoju