Uczestnicy programu „Wolontariusze na Start” posadzili drzewa w Wyczółkach

Wolontariusze na Start - sadzenie drzew.

Pasje i chęć bezinteresownego pomagania deklarowana przez pracowników Grupy PFR stała się dla Fundacji PFR inspiracją do stworzenia programu grantowego „Wolontariusze na Start”, którego celem jest promocja wolontariatu i wsparcie w realizacji własnych pomysłów na działanie charytatywne i społeczne.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć, przygotowanych w ramach Programu, był projekt grupy ochotników z Zespołu Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI, którzy wybrali się do szkoły w Wyczółkach (niedaleko Sochaczewa), aby przez cały dzień wspólnie z uczniami sadzić drzewa. Inicjatywa była efektem troski o środowisko naturalne oraz chęci zrobienia czegoś, co będzie długotrwałe:

Idea sadzenia drzew wzięła się z naszych zespołowych dyskusji o zmianach klimatu. Jednak nie wystarczy je posiać, istotna jest również troska o ich dalszy wzrost i pielęgnację. Dlatego potrzebowaliśmy jako beneficjenta instytucji, która będzie mogła o to zadbać, czyli np. szkoły.

– mówi Wojciech Jabłoński, współtwórca i uczestnik projektu

Na terenie placówki niedawno został otwarty nowo wybudowany plac zabaw. Po rozmowie z dyrekcją okazało się, że nie starczyło niestety funduszy na posadzenie roślin na jego obszarze. Wolontariusze PFR z radością odwiedzili szkołę i w ramach swojego Projektu podjęli się zazielenienia pobliskich terenów.

Partnerem inicjatywy zostało okoliczne Nadleśnictwo Radziwiłłów, którego pracownicy wsparli wolontariuszy także merytorycznie, ucząc jak należy prawidłowo sadzić drzewa, aby zapewnić im najlepsze warunki oraz chronić na przykład przed silnym wiatrem i. W sadzeniu aktywnie uczestniczyli również uczniowie szkoły.

Odbiór był bardzo pozytywny. Pani z Radia Sochaczew, która była na miejscu, była pełna podziwu i bardzo mile zaskoczona naszym przedsięwzięciem. Młodzież również bardzo się zaangażowała w pomoc i można było zauważyć, że sadzenie drzew sprawia im radość i przyjemność. Podczas akcji nie zabrakło również bardzo miłej atmosfery, wesołych śmiechów i pozytywnej energii.

– dodaje Joanna Glinicka, uczestniczka akcji.

Na koniec akcji Fundacja PFR przekazała książki do biblioteki szkolnej i upominki dla uczniów biorących udział w projekcie.

Organizatorzy Projektu planują kontynuować współpracę ze szkołą w Wyczółkach.

Fundacja PFR promuje nowoczesną edukację na EXPO 2020 w Dubaju
Wolontariusze tworzą przyjazną przestrzeń dla dzieci z warszawskiej Pragi