Ogłaszamy wyniki 5. edycji Konkursu Edukacja Jutra!

Ogłaszamy wyniki 5. edycji Konkursu Edukacja Jutra!

Minione dwa tygodnie były niezwykle intensywne dla członków jury Konkursu Edukacja Jutra. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie − wybranie najlepszych spośród nadesłanych zgłoszeń konkursowych. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali wyników, które z wielką satysfakcją prezentujemy.

W tej edycji konkursu poprosiliśmy nauczycieli i edukatorów o przesyłanie scenariuszy lekcji z elementami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Ta tematyka jest nam i zespołowi Centralnego Domu Technologii bardzo dobrze znana. W CDT wspólnie z partnerem merytorycznym Allegro na co dzień popularyzujemy wiedzę o funkcjonowaniu rynku e-commerce, tworzenia własnych aplikacji i stron internetowych, prowadząc warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu edukacyjnego „Cyfrowa Przedsiębiorczość”.

„Poziom był wyrównany, a scenariusze bardzo ciekawe. Różnorodność i nowoczesne podejście do nauczania jest kluczowym elementem do innowacyjnego sposobu przekazywania wiedzy i dotarcia do dzisiejszych dzieci oraz młodzieży.”

– mówi Aleksandra Czerwińska, jurorka i Key Account Manager, Nowa Era

Jak co roku Komisja Konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. W tej edycji oprócz scenariuszy oceniano również dodatkowy materiał – odpowiedź wideo na pytanie „Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczyciela?”. Jury postanowiło przyznać 3 nagrody główne, a także łącznie 6 wyróżnień.

Zwyciężczynią V. edycji Konkursu Edukacja Jutra w kategorii została Patrycja Michalik za scenariusz pt. Soplicowo w świecie biznesu – tworzymy markę osobistą agroturystyki „U Sędziego”. Gratulujemy!

Postacie historyczne, które „ożywają”, samodzielnie tworzone e-bookowe kryminały, wizualizacje szklanych domów czy niemiecki rap wygenerowany przy pomocy AI. To tylko część z niezwykle oryginalnych pomysłów, które mieliśmy przyjemność oceniać. Ta edycja zdecydowanie należała do najbardziej szalonych i kreatywnych pod względem zgłoszonych prac. Kreatywność szła też w parze z wartością merytoryczną: Czarne skrzynki, Dyskryminacja algorytmiczna i Śmierć autora to tylko kilka przykładów tego, czego można dowiedzieć się ze scenariuszy zajęć w ramach Edukacji Jutra. A najbardziej ekscytuje nas to, że lekcje te będą wkrótce możliwe do przeprowadzenia w polskich szkołach! To nie tylko edukacja jutra – to edukacja na miarę przyszłości.

– mówi Zbigniew Bujak, ekspert do spraw dydaktyki w Fundacji PFR i członek Jury.

Podobnie do poprzedniej edycji planujemy zgromadzić najciekawsze scenariusze i je opublikować. W ten sposób chcemy udostępnić pedagogom, gotowe inspiracje na przeprowadzenie własnych lekcji z użyciem AI. Zbiór najlepszych prac z poprzedniej edycji, na temat przedsiębiorczości, znajduje się TUTAJ.

Dla zaczerpnięcia większej inspiracji, już teraz prezentujemy „AI w Edukacji” – przewodnik dla nauczycieli, który przygotowaliśmy wspólnie z naszym partnerem merytorycznym Wojciechem Wątorem, członkiem Jury i autorem bloga Edukacja Jutra.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom i edukatorom, którzy nadesłali swoje zgłoszenia.

Partnerem V. edycji konkursu Edukacji Jutra została firma Allegro oraz Centralny Dom Technologii. Partnerzy merytoryczni: Nowa Era Empiriusz, Teach for Poland, blog Edukacja Jutra.

Cyberbezpieczny Dzień Dziecka w CDT!
Ogłaszamy wyniki Wakacyjnej AktywAKCJI! Dofinansujemy 100 instytucji