← Strona główna Grupy PFR

Kluczowa rola Polek w rozwoju gospodarczo-społecznym. Podsumowujemy cykl konferencji „Kobiety mają wybór” – relacja

Fundacja PFR
fundacja-news-zdjecie-glowne-20231013

Polki wypadają bardzo dobrze na tle obywatelek innych państw europejskich − są świetnie wykształcone, aktywne zawodowo i społecznie, odważne i chętne do zwiększania swoich kompetencji. O tym, jak ważna jest rola Polek w rozwoju gospodarczo-społecznym, przez minione miesiące rozmawiali eksperci podczas konferencji „Kobiety mają wybór”. Projekt zakończyliśmy 10 października, w Warszawie wydarzeniem podsumowującym efekty.

Projekt społeczno-edukacyjny „Kobiety mają wybór” to cykl bezpłatnych konferencji eksperckich organizowanych na terenie całego kraju. W ramach projektu nasz Fundacja przeprowadziła 6 konferencji dla ponad 550 uczestniczek. Łącznie na wszystkich wydarzeniach swoim doświadczeniem i wiedzą dzieliło się aż 60 panelistek i mówców. Eksperci wspólnie omawiali kwestie związane z rolą Polek w życiu gospodarczym, społecznym oraz w biznesie.

Pomysł na projekt „Kobiety mają wybór” powstał w wyniku analizy potrzeb uczestników naszych autorskich inicjatyw, w tym przede wszystkim Akademii Rozwoju. Na podstawie opinii i informacji od uczestniczek, postanowiliśmy zaprosić ekspertki i ekspertów różnych dziedzin, do wspólnego zastanowienia się nad rolą kobiet i znaczeniem ich aktywności społecznej i zawodowej w rozwoju naszego kraju

– mówi Magdalena Grzankowska, Prezeska Fundacji PFR.

W cyklu wydarzeń, które były elementem projektu Kobiety mają wybór uczestniczyło grono ekspertów – specjalistów w zakresie spraw społecznych, demografii i obszaru polityki rodzinnej. Punktem wyjścia do rozmów panelowych były najnowsze raporty przygotowane przez Instytut Pokolenia „Kobiety mają wybór. Zmiana sytuacji kobiet w XX i XXI wieku” oraz Polski Instytut Ekonomiczny ”Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej”. Po prezentacji wyników analiz uczestnicy debaty przedstawiali różne perspektywy i odnosili się do swoich doświadczeń rodzinnych i zawodowych.

Finałowa konferencja odbyła się w Centralnym Domu Technologii. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiliśmy grono prelegentek i prelegentów oraz przedstawicieli partnerów projektu. Spotkanie rozpoczęła Magdalena Grzankowska, Prezeska Fundacji PFR, wspólnie z Pawłem Borysem, Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. Na konferencji była również obecna prezenterką Ida Nowakowska, która w roli konferansjerki spełniała się w trakcie całego cyklu konferencji „Kobiety mają wybór”. Po krótkim wstępie przyszedł czas na premierę filmowej wersji podsumowania projektu. Wideo ze wszystkich konferencji można obejrzeć tutaj:

Wnioski merytoryczne, które nasunęły się podczas spotkań i debat eksperckich oraz konkluzje płynące z raportów i rozmów konferencyjnych zebrał Bartosz Marczuk, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Po przeanalizowaniu wyników ekspert zarekomendował Polkom pozbycie się strachu przed zmianą i podejmowaniem ryzyka, wybieranie kierunków technicznych oraz nabrania większej pewności siebie. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się również Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, która zauważyła, że ze względu na pewną etapowość życia potrzebujemy możliwości upskillingu i reskillingu, czyli procesów ułatwiających zdobywania nowych kompetencji oraz zmiany kierunku zawodowego.

Na zakończenie części merytorycznej odbyła się rozmowa w kobiecym gronie, podczas której zaproszone panelistki – Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Agnieszka Stefaniuk, Mentorka, Przedsiębiorczyni i Autorka bloga Family Fun by Mum oraz Magdalena Grzankowska, Prezeska Fundacji PFR – dyskutowały na temat podmiotowości, pewności siebie Polek, współpracy kobiet i mężczyzn oraz szukały klucza do work-life balance. Agnieszka Stefaniuk podkreśliła, że Polkom nadal brakuje odwagi do działania, co skutkuje wiecznie niespełnionymi marzeniami. Dodała jednak, że męska zdolność analityczna może komplementować kobiecą dbałość o szczegóły, tym samym motywując Polki do rozwoju. Minister Barbara Socha z kolei zauważyła rosnącą od wielu lat tendencję walki o talenty, co kreuje również dla kobiet kolejne perspektywy – pożądane przez pracodawców mogą liczyć na wszelakie udogodnienia. Magdalena Grzankowska zaznaczyła, że nie ma już miejsca na wyścig płci na rynku pracy, liczą się kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie pracownic i pracowników, a wsparcia, oprócz tego w domu, należy oczekiwać również w środowisku zawodowym. Wydarzenie zwieńczyły koncert Natalii Kukulskiej i rozmowy w kuluarach.

Projekt „Kobiety mają wybór” był efektem współpracy eksperckiej wielu instytucji i organizacji. Partnerem strategicznym cyklu konferencji „Kobiety mają wybór” została Fundacja Empiria i Wiedza. Opiekę merytoryczną objął Instytut Pokolenia oraz Polski Instytut Ekonomiczny. Dziękujemy również wszystkim partnerom pojedynczych konferencji: Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marlena Maląg, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Polka XXI wieku i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
5 lat Aktywnego Wolontariatu – relacja z Gali podsumowującej
Przekazaliśmy rowery wychowankom Domu Dziecka we Włodawie
Następny

Zainteresują Cię również