← Strona główna Grupy PFR

Fundacja PFR wspiera unikatowe projekty kulturalne

Fundacja PFR
Fundacja_PFR_news_071120221

Nasza Fundacja priorytetowo traktuje działalność w dziedzinie edukacji, innowacyjności, technologii, przedsiębiorczości, a także kultury. Do celów statutowych należą przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, wyrównywanie szans edukacyjnych i na rynku pracy różnych grup społecznych oraz motywowanie do zwiększania kompetencji przez całe życie, budowanie postaw prospołecznych i aktywizacja zawodowa. W  ciągu zaledwie kilku miesięcy przeznaczyliśmy ponad 60 tysięcy złotych na projekty kulturalne i artystyczne.

Na początku czerwca pomogliśmy Fundacji „Świat na Tak” w realizacji XIII. edycji Konkursu „Być Polakiem”, który był skierowany do młodzieży polonijnej, mieszkającej  w 46 różnych zakątkach świata. Ta unikatowa inicjatywa to zaproszenie do refleksji na temat polskiej tradycji, naszego języka, poznawania ojczystej historii i roli Polaków w kształtowaniu europejskiego i światowego dziedzictwa. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup – 5 uczniowskich i nauczycielska. Pierwsza z nich w wieku 6-9 lat miała za zadanie stworzyć dowolną techniką plastyczną pocztówkę z Polski. Kolejne trzy grupy przygotowywały prace literackie na zadane kolejno tematy: „Historia mojej rodziny” (10-13 lat), „Spotkanie z Polakiem, który jest dla mnie wzorem, bohaterem, idolem” (14-16 lat), „Jestem Polką, Polakiem, ale też obywatelem świata”, (17-22 lata). Była również kategoria filmowa, w której mogła wziąć udział młodzież w wieku 10-22 lata, Zadanie konkursowe polegało na nakręceniu materiału wideo odpowiadającego na pytanie „Czy jest w Twoim otoczeniu Ambasador polskości, a może Ty nim jesteś?”. Nauczyciele natomiast zostali poproszeni o przygotowanie scenariuszy lekcji.



Kolejna inicjatywa już po raz kolejny wspierana przez naszą Fundację to „25. Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacy pod strzechy” organizowany przez Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo. To jedyne w Polsce i na świecie wydarzenie obejmujące cały wachlarz aktywności twórczej artysty. Dzięki otwartej formule konkursu, uczestnicy prezentowali dowolne formy artystyczne, które często nie mają szansy na zaistnienie nigdzie indziej. Inicjatywa tworzy nowe i niecodzienne przestrzenie dla dialogu pomiędzy niezwykle różnorodnymi twórcami: profesjonalistami i amatorami, solistami i zespołami, miłośnikami teatru, słowa, sztuk performatywnych, muzycznych czy plastycznych. Uczestnicy "Witkacego pod strzechy" rekrutowani byli spośród wszystkich grup wiekowych, od dzieci w wieku wczesnoszkolnym począwszy, na seniorach kończąc. Na trzy dni festiwalu składały się: część konkursowa ze wszystkich dziedzin sztuki, część artystyczna – 2 wydarzenia towarzyszące stworzone przez uznanych w kraju i na świecie artystów, wystawa plastyczna prac konkursowych, akcja plastyczno-performatywna młodzieży z Liceum Sztuk Plastycznych i wykład. Na trzecią, ostatnia część składały się działania edukacyjne – warsztaty rękodzielnicze, quiz wiedzy o Witkacym, wydanie zeszytów edukacyjnych, w których Witkacy jako bohater książeczki zachęca dzieci do wejścia w swój artystyczny świat oraz warsztaty plastyczna dla dzieci z klas I-III oraz wstęp na wystawę prac Witkacego w Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Konkurs stworzył możliwość spotkania artystów na scenie, w salach wystawowych oraz innych przestrzeniach prezentacji konkursowych w celu wymiany doświadczeń oraz prezentacji dokonań artystycznych pasjonatów twórczości Witkacego. 

Ponownie wspieramy Fundację „Stare Powązki” w realizacji ich niezwykłej inicjatywy polegającej na wprowadzeniu innowacyjnego rozwiązania w zakresie upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie historycznym cmentarza powązkowskiego w Warszawie. Jednym z kluczowych elementów projektu jest instalacja dotykowych pulpitów edukacyjno-informacyjnych, będącą elementem organizowanych przez Fundację „Stare Powązki” lekcji historii na terenie cmentarza. W zajęciach od sierpnia do końca października biorą udział uczniowie szkół z całej Polski. Wycieczki edukacyjne to atrakcyjny dla uczniów sposób przekazania wiedzy na temat cmentarza, historii nekropolii, sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku oraz ukazanie przez Pryzmat pochowanych na starych Powązkach osób, historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju. Cmentarz Stare Powązki jest miejscem szczególnym, będącym wielkim pomnikiem naszych dziejów. Poza tradycyjnymi działaniami konserwatorskimi czy bieżącą renowacją, wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają znalezienie odpowiednich informacji, jest niezbędne, by miejsca historyczne wciąż działały na wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków. Docelowo pulpity edukacyjne będą zawierały także wersję w języku angielskim oraz ukraińskim.


Cieszymy się, że mamy okazję współtworzyć tak niezwykle ważne kulturalnie, unikatowe w skali kraju projekty. Zapraszamy do zapoznania się z ich twórcami, przebiegiem. A jednocześnie serdecznie gratulujemy wszystkim utalentowanym osobom, które biorą aktywnie udział w każdym z działań.
 

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Networking w życiu zawodowym i prywatnym – zapraszamy na spotkanie dla uczestniczek Akademii Rozwoju
Fundacja PFR wsparła wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania edukacyjnego na Starych Powązkach w Warszawie
Następny

Zainteresują Cię również