Zapraszamy na warsztaty CDT dla klas w ramach Roku Lema w CDT

Zapraszamy na warsztaty CDT dla klas w ramach Roku Lema w CDT

W ramach projektu Rok Lema w CDT zapraszamy klasy na wyjątkowe, bezpłatne zajęcia edukacyjne przygotowane przez zespół Centralnego Domu Technologii. Scenariusze lekcji, realizowane w czasie trwania projektu, zostały przygotowane tak, aby uczyć dzieci i młodzież nowych umiejętności cyfrowych, a jednocześnie promować dzieła literackie Stanisława Lema. Warsztaty trwają 90 minut i odbywają się zdalnie. Rejestracji dokonuje nauczyciel wypełniając formularz rejestracyjny zamieszczony na stronie: www.cdt.pl/warsztatydlaklas

Pierwszy z warsztatów „Bajek Lema ciąg dalszy” (dla uczniów klas 1-3. szkoły podstawowej) to nauka podstaw programowania, ale też rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, tworzenia i opowiadania historii, a także rozwiązywania problemów. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie zaprogramują stworzone przez siebie historie. Bohaterem bajki Skarby Króla Biskalara Stanisława Lema, jest postać konstruktora Kreacjusza. Uczestnicy, niczym bajkowy Kreacjusz, będą mieli przed sobą zadania, które za pomocą interfejsu programowania wizualnego w programie Scratch Jr, będa musieli zaprogramować i rozwinąć historię według swojego pomysłu. W czasie warsztatów edukatorzy wyjaśniają również poszczególne zagadnienia naukowe obecne w twórczości Stanisława Lema.

Kolejny warsztat –  „L.E.M. Bot” – to nauka programowania, ale dla starszych dzieci (dla uczniów klas 6-8. szkoły podstawowej). Podczas zajęć uczniowie samodzielnie zaprogramują swoje własne chatboty „opowiadające” zaprojektowaną przez siebie historię, poznają najważniejsze elementy, bohaterów, historie i zagadnienia w bajkach Lema. Stworzone w trakcie zajęć fragmenty fan-fiction zostaną następnie zaprogramowane w chatbocie umożliwiając tworzenie wielowątkowej historii, w której wybór czytelnika kształtuje jej dalszy ciąg. Obok poznania twórczości Lema, uczestnicy warsztatów nauczą się również podstaw działąnia prostego chatbota tworzonego w aplikacji LandBot.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego zapraszamy do rezerwowania terminów jak najszybciej.

Zapisu na bezpłatne warsztaty nauczyciele szkół publicznych mogą dokonać pod adresem: www.cdt.pl/warsztatydlaklas

O etyce i technologiach – podsumowujemy drugą debatę z cyklu CDTalks
Fundacja PFR zaprasza na drugie wydarzenie w ramach cyklu CDTalks, czyli debaty o edukacji