Wspólnie z seniorami oswajamy technologie - podsumowanie Projektu edukacyjnego

Wspólnie z seniorami oswajamy technologie - podsumowanie Projektu edukacyjnego

Przez ostatnie pół roku, wspólnie z zespołem edukacyjnym Centralnego Domu Technologii (CDT), realizowaliśmy projekt „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie”. Były to niezwykle intensywne miesiące, podczas których przeszkoliliśmy ponad 730 osób − 155 na szkoleniach stacjonarnych i aż 576 zdalnie w trakcie webinarów. Edukatorzy Centralnego Domu Technologii odbyli łącznie 50 godzin indywidualnych konsultacji technologicznych i odwiedzili 9 miejscowości w całej Polsce, aby spotkać się z uczestnikami warsztatów i wspólnie poznawać praktyczne aplikacje i uczyć się bezpiecznego korzystania z Internetu.

Projekt powstał w celu umożliwienia osobom powyżej 60 roku życia zdobywania nowych kompetencji technologicznych, z których mogą korzystać na co dzień. Na działania edukacyjne składały się przede wszystkim 2-dniowe szkolenia, które prowadzone były stacjonarnie w mniejszych miejscowościach w całej Polsce oraz cotygodniowe webinary dostępne dla wszystkich. Uczyliśmy na nich umiejętności obsługi komputerów i smartfonów, rozmawialiśmy o tym jak bezpiecznie poruszać się po sieci oraz wspólnie poznaliśmy najpopularniejsze komunikatory i metody porozumiewania się zdalnie. Indywidualne problemy, związane z korzystaniem z urządzeń mobilnych, rozwiązywaliśmy podczas konsultacji telefonicznych.

Na zakończenie Projektu przygotowaliśmy debatę ekspercką z cyklu CDTalks pt. „Jak seniorzy korzystają z technologii?”, która była transmitowana na żywo na kanale Facebook CDT. Panel poprowadził Tomasz Piątek, edukator Centralnego Domu Technologii. Jego gośćmi byli Pani Joanna Dolińska-Dobek, Dyrektorka Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, Pani Bogumiła Chewińska, Kierowniczka Projektu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej i Audytorka „OK SENIOR”, Pan Michał Szczegielniak, Główny specjalista Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Departamencie Polityki Senioralnej. W debacie wziął udział także Zbigniew Bujak, specjalista ds. dydaktycznych i edukator CDT, a także autor raportu końcowego. Eksperci opowiadali o tym, w jaki sposób uczyć seniorów technologii oraz jakie narzędzia sprawdzą się do tego najlepiej. Wymienili się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami w zakresie potrzeb edukacyjnych pokolenia silver, a także podzielili się z uczestnikami rekomendacjami w zakresie edukacji cyfrowej osób starszych.

Ważnym efektem Projektu był przygotowany przez zespół edukacyjny CDT Raport podsumowujący pt. „Jak seniorzy korzystają z technologii? O skutecznych praktykach edukacji cyfrowej”. W publikacji zebrano wyniki badań przeprowadzonych w trakcie Projektu, przedstawiono też rekomendacje dotyczące skutecznych metod edukacji cyfrowej seniorów. Jednym z głównych założeń badania była próba zrozumienia do czego tak naprawdę może przydać się Internet osobom starszym oraz jak korzystali oni z technologii do tej pory. Publikacja jest jednocześnie zbiorem doświadczeń zebranych przez zespół edukacyjny CDT, który już od prawie dwóch lat realizuje cyklu edukacyjny Cyfrowi Debiutanci dedykowany osobom starszym.

Projekt "Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie" jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo podsumowującego „Cyfrowych Debiutantów” oraz do zapoznania się z Raportem.

Wolontariusze Grupy PFR pomagają przez cały rok – podsumowujemy Wolontariat 2021
„Weekend cudów” – pracownicy i wolontariusze Grupy PFR po raz kolejny przyłączyli się do Szlachetnej Paczki