Wakacyjna AktywAKCJA: Wolontariuszki i wolontariusze PFR z wizytą u podopiecznych Stowarzyszenia „Wawrzynek”

Stowarzyszenie Rodziców Opiekunów i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Wawrzynek” na co dzień skupia 45 rodzin. Organizują imprezy okolicznościowe dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, intelektualną i ruchową z okolic Janowa Lubelskiego. Dla podopiecznych i ich rodzin to często jedyna szansa na spędzenie czasu poza domem, a także integrację społeczną. Dlatego również latem, korzystając z naszego programu grantowego „Wakacyjna AktywAKCJA”, stowarzyszenie zorganizowało projekt „Ekologiczne wakacje”. To nie pierwszy raz, kiedy nasza Fundacja wsparła Stowarzyszenie „Wawrzynek”.

Wspólnie z wolontariuszami i wolontariuszkami PFR odwiedziliśmy podopiecznych stowarzyszenia podczas pikniku edukacyjnego na malowniczych terenach Osady Doboszówka. Celem spotkania było wykształcenie umiejętności dbania o otaczające środowisko, budowanie świadomości ekologicznej i odpoczynek na łonie natury. Podopieczni wzięli udział w szeregu atrakcji edukacyjnych, m.in. w lekcjach przyrody, warsztatach garncarskich i zajęciach kulinarnych z pieczenia chleba i pizzy. Projekt „Ekologiczne wakacje” miał za zadanie nieść korzyści rozwojowe dla podopiecznych, takie jak zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa i akceptacji w grupie, rozwój umiejętności współpracy i współdziałania, wyrażanie własnych uczuć i opinii, a także odreagowanie napięć emocjonalnych.

Wolontariuszki i wolontariusze PFR spełniali się w rolach animatorek i animatorów. Przygotowaliśmy warsztaty z kolorowania i własnoręcznego składania latawców oraz z tworzenia biżuterii z koralików, a także zorganizowaliśmy stoiska z malowaniem buziek i zaplataniem kolorowych warkoczy. Na koniec każda uczestniczka i każdy uczestnik otrzymał gadżety i wakacyjne pamiątki od naszej Fundacji.

To doskonały przykład tego jak spędzać wakacje twórczo i aktywnie! Serdecznie gratulujemy pomysłodawcom projektu.

Wolontariat w ośrodku terapeutycznym dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną
Cyfrowy Kierunkowskaz w roku szkolnym 2023/24