#SamoDZIELNI uczą się zdalnie dzięki współpracy Fundacji PFR z firmą SAMSUNG

#SamoDZIELNI uczą się zdalnie dzięki współpracy Fundacji PFR z firmą SAMSUNG

Każdy dzień poświęcony na naukę to czas wartościowy i ważny. Dlatego tak istotne jest, aby wszyscy mieli do niej dostęp wtedy kiedy tego potrzebują, również gdy odbywa się ona na odległość. Fundacja PFR, dzięki współpracy z firmą Samsung, umożliwiła wszystkim uczestnikom projektu #SamoDZIELNI dostęp do urządzeń mobilnych, których teraz, w czasie zamknięcia placówek edukacyjnych, potrzebują szczególnie.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że dotychczasowy tryb edukacji stacjonarnej przestał być możliwy. Po zamknięciu szkół i uczelni, proces kształcenia przeniósł się do internetu. Dla wielu z nas proces ten wydawał się formalnością – uczniowie i studenci zamienili ławki szkolne na swoje domowe biurka, a kontakt z nauczycielem czy wykładowcą mają poprzez ekran urządzeń mobilnych. Okazało się jednak, że nie dla wszystkich taka zmiana przyniosła jednakowe doświadczenia. Podopieczni instytucjonalnych i rodzinnych domów dziecka zostali w większości bez możliwości lub z ograniczonym dostępem do edukacji. Barierę, w ich przypadku, stanowi brak komputerów i urządzeń mobilnych albo niedostateczna liczba takich urządzeń w ich placówce. Widząc ten problem, Fundacja PFR postanowiła zwrócić się do swoich partnerów z prośbą o wsparcie technologiczne dla uczestników projektu #SamoDZIELNI, czyli młodzieży z pieczy zastępczej z województw wschodnich.

Postanowiliśmy upewnić się czy nasi podopieczni mają dostęp do edukacji zdalnej. Dlatego skontaktowaliśmy się z ich opiekunami, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które potwierdziło nasze obawy

– mówi Magdalena Grzankowska, Członek Zarządu Fundacji PFR.

Wsparcia podopiecznym Fundacji udzieliła firma SAMSUNG, przekazując tablety, z których będą korzystali podczas codziennej nauki. Urządzenia zostały przekazane wszystkim podopieczny tak, żeby mogli uczestniczyć bez przeszkód w lekcjach zdalnych.

W obecnej sytuacji bardzo ważne jest wspieranie dzieci i młodzieży w edukacji cyfrowej. Naszym celem jest to, aby każdy miał równe szanse i dostęp do narzędzi ułatwiających zdalną naukę. Okazuje się, że nowe technologie są dziś niezbędne, aby kontynuować edukację w nietypowych warunkach. Równie ważne jest także wsparcie ekspertów Samsung, którzy pomogą podopiecznym Fundacji oswoić nowe urządzenia oraz poprowadzą zajęcia online – powiedział Olaf Krynicki, rzecznik prasowy firmy Samsung.

Projekt #SamoDZIELNI został stworzony, aby umożliwić wychowankom rodzinnych i instytucjonalnych domów dziecka dobry start na rynku pracy. Pierwszy z trzech zjazdów zaplanowanych w ramach projektu  odbył się w Centralnym Domu Technologii w marcu. Drugi zjazd, ze względu na ogłoszenie stanu epidemii, odbył się już zdalnie. Uczestnicy otrzymali materiały merytoryczne i wypełnili testy wiedzy z zakresu poszukiwania pracy, doboru zawodu, procesu rekrutacji, a także wchodzenia w nową rolę – stażysty i pracownika. Podczas trzeciego zjazdu, podczas którego nastąpi jednocześnie uroczyste zakończenie pierwszej edycji, uczestnicy dowiedzą się jakie formalności powinni spełnić, aby dobrze przygotować się do wejścia na rynek pracy, w tym jak założyć swoje e-profile w urzędach czy dbać o swoje finanse.

Podsumowujemy pierwszą edycję projektu #SamoDZIELNI
Mocni na rynku pracy. Fundacja PFR rusza z projektem #SamoDZIELNI