← Strona główna Grupy PFR

Podsumowujemy pierwszą edycję projektu #SamoDZIELNI

Fundacja PFR
Podsumowujemy pierwszą edycję projektu #SamoDZIELNI

Z wielką satysfakcją zakończyliśmy pierwszą edycję projektu SamoDZIELNI stworzonego przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Udało nam się  osiągnąć wszystkie zamierzone cele – mimo zmieniającej się sytuacji nasi podopieczni, wychowankowie rodzinnych i instytucjonalnych domów dziecka, otrzymali wiedzę i umiejętności, które pomogą im zrobić pierwszy krok na rynku pracy.

Przygotowując się do projektu, postanowiliśmy przygotować młodych ludzi, kończących właśnie szkoły ponadpodstawowe we wschodnich województwach Polski, do wejścia na rynek pracy. Chcieliśmy przekazać im jak najwięcej naszego doświadczenia na temat tego co ich czeka w momencie rozpoczęcia życia zawodowego. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych bloki edukacyjne w kilku dziedzinach – kompetencje i predyspozycje zawodowe, prawo pracy, kształcenie i dokształcanie zawodowe, rekrutacja, pierwsza praca i edukacja finansowa.

Pierwotnie zakładaliśmy, że całą wiedzę przekażemy uczestnikom projektu podczas tak zwanych zjazdów weekendowych, które miały się odbywać co miesiąc w Centralnym Domu Technologii. Pierwszy zjazd odbył się pod koniec stycznia 2020 roku. W jego trakcie poznaliśmy osobiście naszych podopiecznych i ich opiekunów, spędziliśmy z nimi czas, a także zorganizowaliśmy dla nich warsztaty z psychologami biznesu z zakresu kompetencji zawodowych.

Kolejny zjazd, zaplanowany na początek marca się, nie odbył ze względu na groźbę epidemii. Dlatego jeszcze w marcu zrealizowaliśmy pierwszy zjazd zdalny. Przeprowadziliśmy go online z pomocą wolontariuszy PFR oraz naszych Partnerów – Banku Pekao S.A. oraz firmy Konica Minolta. W jego trakcie nasi podopieczni poznali podstawy prawa pracy, dowiedzieli się jakich kompetencji szukają firmy technologiczne i jak dobierać kursy zawodowe, aby móc realizować swoje plany.

Dodatkowo przygotowaliśmy indywidualne warsztaty z pisania cv, w których brali udział członkowie zespołu naszej Fundacji. Zjazd zdalny pozwolił nam zrozumieć specyfikę edukacji zdalnej, a także poznać ograniczenia tej formy edukacji. Zebrane doświadczenia pomogły nam przygotować się do kolejnego zjazdu zdalnego, a także wskazały na potrzeby młodych ludzi w zakresie nauki na odległość.

W efekcie rozmów z SamoDZIELNYMI i ich opiekunami, postanowiliśmy dostarczyć wszystkim naszym podopiecznym sprzęt do nauki zdalnej. Tutaj wielkie wsparcie otrzymaliśmy od naszego nowego Partnera, firmy Samsung, która przekazała wszystkim uczestnikom projektu tablety. To był kolejny ważny krok w zakresie realnej pomocy i stworzenia warunków nie tylko do udziału w projekcie, ale także udziału w edukacji szkolnej, która dla wielu naszych podopiecznych jest kluczowym elementem wejście w samodzielne życie.

– mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu, Fundacja PFR.

Przedłużająca się sytuacja epidemiczna sprawiła, że zaniechaliśmy planów zjazdów stacjonarnych i skupiliśmy się na tworzeniu treści, które mogliśmy dostarczyć uczestnikom projektu zdalnie. Stąd powstał pomysł nagrań warsztatowych, podczas których podopieczni mogli posłuchać o tym jak wygląda rozmowa rekrutacyjna, jakie są rodzaje form zatrudnienia, jakie kursy zawodowe wybrać na stracie, dlaczego warto rozważyć pracę w organizacjach nonprofit, a także zasady cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy czy zasady komunikacji międzyludzkiej i medialnej.

Na zakończenie pierwszej edycji projektu przygotowaliśmy dla uczestników webinary i spotkania live z wolontariuszami PFR. W ich trakcie rozmawialiśmy o edukacji finansowej i zasadach inwestowania i oszczędzania. Dodatkowo, każdy z naszych podopiecznych otrzymał Bon na rozwój, czyli pełne sfinansowanie kursu zawodowego, który sam wybrał, a który ma mu pomóc w ukierunkowaniu zawodowym zdobytej w czasie projektu wiedzy.

Jestem niezwykle szczęśliwa, że udało nam się zrealizować wszystkie zakładane cele projektu, mimo zmieniających się warunków zewnętrznych. Z wielka radością obserwowałam, że zaangażowanie wolontariuszy z każdym etapem projektu było coraz większe. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim za ich czas, zaangażowanie i bezinteresowność.

- mówi Magdalena Grzankowska, Członek Zarządu Fundacji PFR.

Gdy tworzyliśmy koncepcję projektu SamoDZIELNI w 2019 roku bardzo zależało nam, aby zgromadzić wokół niego jak najwięcej wolontariuszy i osób chętnych do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. To się udało. Dlatego nie spoczywamy na laurach i szykujemy kolejne edycje projektu. Bogatsi o doświadczenia i z pomysłami na to jak skutecznie i ciekawie przekazywać wiedzę i praktyczne umiejętności tym, którzy tego potrzebują.

Partnerami projektu był Bank Pekao S.A. oraz firmy Konica Minolta i Samsung. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Fundacja PFR rozpoczyna drugą edycję projektu #SamoDZIELNI
#SamoDZIELNI uczą się zdalnie dzięki współpracy Fundacji PFR z firmą SAMSUNG
Następny

Zainteresują Cię również