Cyfrowa przedsiębiorczość i tajniki sukcesu na rynku e-commerce – relacja z Dnia Przedsiębiorcy w CDT

Zdjęcie z Dnia Przedsiębiorcy.

We wtorek, 21 czerwca, świętowaliśmy Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji zaprosiliśmy młodzież, uczestniczki Akademii Rozwoju i Cyfrowych Debiutantów na warsztaty edukacyjne i debatę ekspercką.

Uczestników wydarzenia przywitały w Centralnym Domu Technologii - Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs and Sustainability z Allegro oraz dr Dominika Wiśniewska z Fundacji PFR. Obie panie podkreśliły, jak ważne są takie spotkania dla budowania kompetencji związanych z kreatywnością i przedsiębiorczością oraz podziękowały wszystkim obecnym za przybycie i życzyły owocnego dnia.

Następnie, uczestnicy udali się na warsztaty. Młodzież uczyła się cyfrowej przedsiębiorczości podczas zajęć realizowanych na podstawie autorskiego scenariusza CDT tworzonego  we współpracy z ekspertami z Allegro, który zakłada, że uczestnicy jako właściciele firmy wprowadzają na rynek nowy, przełomowy produkt. Młodzi ludzie, bazując na prawdziwych danych, uczą się określać grupę odbiorców, analizować dane rynkowe, tworzyć ofertę dopasowaną do potrzeb klienta oraz kreować reklamy.

Na drugim warsztacie, realizowanym równolegle dla uczestniczek Akademii Rozwoju, trener Łukasz Grygiel omawiał zagadnienia związane z tematyką prawnych i finansowych podstaw prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Panie dowiedziały się jak wygląda każdy etap – od zakładania i zarządzania własną firmą, finansami, poprzez zatrudnianie pracowników i różne formy współpracy, takie jak umowa o pracę, zlecenie czy B2B.

Najstarsza grupa uczestników - Cyfrowi Debiutanci - w ramach warsztatów „Cyfrowa Przedsiębiorczość” uczyli się, jak bezpiecznie robić zakupy w sieci oraz jak dokonywać płatności online. Seniorzy omawiali także na konkretnych przykładach cały proces zakupowy na Allegro - uczyli się zakładać konto, wyszukiwać potrzebne produkty na platformie i wybierać najbardziej dogodną formę płatności oraz dostawy, a nawet rozmawiali o tym jak zwracać produkty, jeżeli nie spełnią oczekiwań kupującego.

Po lunchu nasi goście mogli posłuchać debaty „Dlaczego warto być przedsiębiorcą?”. Do panelu zaprosiliśmy trzy ekspertki i przedsiębiorczynie: Ewę Kraińską, Senior Manager Allegro, Marię Tykę-Majewską, Menedżerkę Zespołu Rozwoju Innowacji w MŚP i Startupach z PFR oraz Joannę Chabrowską, współtwórczynię i CEO startupu MOMKEY. Moderatorką dyskusji była dr Dominika Wiśniewska, Menedżerka ds. sponsorów i społeczności Fundacji PFR.

Joanna Chabrowska zasugerowała poszerzenie definicji przedsiębiorcy jako osoby, która nie tylko prowadzi biznes i posiada suchą wiedzę z danej dziedziny, ale przede wszystkim kompetencje – umie rozwiązywać problemy, jest empatyczna i potrafi pracować w zespole. Startuperka zapytana o zalety własnego biznesu wymieniła: intensywną naukę, częstą zmianę obszaru zainteresowań, dużą autonomię oraz możliwość poznawanie świata i innych ludzi.

Maria Tyka-Majewska opowiadała o procesie analizy pomysłu na biznes oraz przedstawiła możliwość zgłoszenia się do ekspertów i doradców wspierających małe, rozwijające się firmy. Wskazała również bieżące trendy na rynku i wytłumaczyła dlaczego warto swój biznes oprzeć o e-commerce, digital marketing, big data oraz AI, a także szukać produktów i usług w obszarze climate tech oraz medycyny (health).

Na pytanie, dlaczego warto przejść do sieci, ekspertka Allegro Ewa Kraińska odpowiedziała krótko „bo tam są klienci”. Podkreśliła też, że Internet cały czas się rozwija, a jego użytkowników przybywa, i są to klienci w każdym wieku. Jako skuteczne i niekosztowne wejście do Internetu z firmą zasugerowała korzystanie z pośredników sprzedaży, którzy jej zdaniem stanową swoisty „poligon doświadczalny” umożliwiający przetestowanie rozwiązań i poznanie odbiorców przy minimalnym ryzyku.

Panelistki, jako najważniejsze rady dla osób rozpoczynających swoją przygodę z własną firmą, jednogłośnie wskazały: świadomość porażek, nie zwlekanie i nie czekanie na „właściwy moment” oraz przede wszystkim korzystanie z szerokiej oferty bezpłatnych programów wspierająco-rozwojowych.

Na koniec wydarzenia, każdy uczestnik otrzymał gadżety-niespodzianki od Allegro, CDT i naszej Fundacji, które mamy nadzieję zmobilizują ich do samorozwoju albo po prostu umilą czas wakacji.

Dziękujemy za obecność oraz za wsparcie merytoryczne edukatorów, panelistek i naszego partnera – firmy Allegro.

„Masz pomysł? Załóż start’up!” – zapraszamy uczestniczki Akademii Rozwoju na spotkanie z Joanną Chabrowską
Pierwsze stacjonarne wydarzenie społecznościowe dla uczestniczek Akademii Rozwoju – Dzień Przedsiębiorcy w CDT