← Strona główna Grupy PFR

Centralny Dom Technologii już otwarty

Fundacja PFR
Centralny Dom Technologii już otwarty

Angażujące zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla dorosłych, seniorów i całych rodzin oraz cykliczne wystawy dotyczące najnowszych trendów i pionierskich rozwiązań – to wszystko czeka na odwiedzających w Centralnym Domu Technologii. CDT to miejsce, w którym otwarty umysł, nauka, technologia i biznes przenikają się wzajemnie. Nowo otwarta przestrzeń edukacyjno-technologiczna dla wszystkich pokoleń mieści się w tętniącym życiem sercu Warszawy, w jednym z najbardziej symbolicznych budynków stolicy o bogatej historii – zabytkowym Centralnym Domu Towarowym (następnie znanym jako „Smyk”) przy ul. Kruczej 50.

Zajęcia edukacyjne, wystawy i wydarzenia specjalne Centralnego Domu Technologii łączą wiedzę teoretyczną z kreatywnością i praktycznym działaniem. CDT będzie popularyzować metodykę STEAM (od ang. słów Science, Technology, Engineering, the Arts, Mathematics), czyli nurt w edukacji rozwijający interdyscyplinarne kompetencje w dziedzinach: nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Oferta CDT będzie uzupełniać programy szkolne, jednak to miejsce nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o trendach z pogranicza technologii, nauki i biznesu.

Powołując do życia Centralny Dom Technologii chcemy wspierać wszystkich go odwiedzających w odkrywaniu i wykorzystywaniu szans jakie dają nowe technologie oraz pokazać ile wnoszą do naszego codziennego życia oraz do gospodarki. Kompetencje cyfrowe rozwijane w CDT będą sprzyjać umiejętności dostosowania się do postępujących zmian na rynku pracy. Czasem brakuje wiedzy, jak w kreatywny sposób wykorzystać daną umiejętność w zupełnie innym obszarze. Chcemy to zmienić.

- powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

W Centralnym Domu Technologii dorośli rozwiną kompetencje cyfrowe, a dzieci nauczą się, jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Dzięki temu będziemy kształtować przyszłych innowatorów – fundament rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowe technologie. CDT to jednocześnie przestrzeń do rozwoju i promocji dla innowacyjnych polskich przedsiębiorców czy startupów, które odniosły międzynarodowy sukces - dodał.

 

Edukacja i technologie pod jednym dachem

Wystawa otwierająca CDT przenosi odwiedzających w świat “Technologii użytecznych”. To ciekawa propozycja dla osób, które chcą się dowiedzieć, które technologie najszybciej zmienią nasze codzienne życie. Do końca roku w ramach wystawy prezentowane będą prototypy, innowacyjne produkty i projekty badawcze, które powstają w polskich start-upach i rodzimych kołach naukowych. Zwiedzający mogą bezpłatnie zobaczyć i wypróbować rozwiązania technologiczne i często niedostępne jeszcze publicznie produkty, a także poznać ich mechanizmy i zasady działania.

Powołując do życia Centralny Dom Technologii zależało nam nie tylko na stworzeniu fizycznej przestrzeni ale przede wszystkim na zbudowaniu wokół CDT zaangażowanej społeczności osób, niezależnie od tego czy miały one wcześniej do czynienia z innowacjami czy też są technologicznymi zapaleńcami, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą. Odwiedzając CDT uczeń staje się zmotywowanym odkrywcą, a nauczyciel, dziadek czy rodzic – prawdziwym mentorem.

powiedziała Agata Nałęcz, prezes zarządu Fundacji PFR.

CDT otwiera swoje podwoje z jednej strony dla szkolnych wycieczek, grup zorganizowanych, rodzin i innych gości, z drugiej – dla start-upów i wynalazców, z którymi będzie realizował wystawy i warsztaty, a także tematyczne spotkania.

Ramię w ramię z Polskim Funduszem Rozwoju i Centralnym Domem Technologii innowatorzy będą mogli prezentować swoje przełomowe rozwiązania i produkty w samym sercu Warszawy. Wspólnie będziemy też organizować branżowe meetupy i hackathony oraz realizować programy PFR rozwijające ekosystem startupów i rynek venture capital w Polsce – powiedziała Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.

 

We wrześniu CDT zaprasza na bezpłatne zajęcia

Dla wszystkich odwiedzających, zespół Centralnego Domu Technologii przygotował bogatą ofertę edukacyjną w duchu STEAM. Przez cały wrzesień w CDT odbywać będą się darmowe zajęcia tematyczne dla osób indywidualnych oraz warsztaty międzypokoleniowe dla całych rodzin. Oprócz tego CDT zaprasza grupy szkolne, a także nauczycieli i edukatorów na cykle dedykowanych zajęć. Pełna oferta CDT będzie na bieżąco publikowana na stronie internetowej cdt.pl.

Centralny Dom Technologii powstał z inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju. CDT stworzyła Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w oparciu o pomysł i we współpracy z Departamentem Rozwoju Innowacji PFR. Partnerami Strategicznymi Centralnego Domu Technologii są firmy: Bank Pekao S.A., Comarch S.A., Chmura Krajowa oraz Żabka. Partnerem ścieżki edukacyjnej “Technologia” została firma Allegro.

Partnerem operacyjnym CDT jest polska spółka technologiczna Daftcode, konsorcjum merytoryczne tworzą startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Centralny Dom Technologii
ul. Krucza 50, piętro 1.
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@cdt.pl

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Wolontariat pracowniczy PFR
Mecenat nad Galerią Porczyńskich
Następny

Zainteresują Cię również