← Strona główna Grupy PFR

Bądź bezpieczny w sieci – Centralny Dom Technologii zaprasza nauczycieli i uczniów na bezpłatne warsztaty z cyberbezpieczeństwa

Fundacja PFR
cyber-bezpieczni-news-20230828

Zespół edukacyjny Centralnego Domu Technologii już po raz kolejny zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w bezpłatnych warsztatach realizowanych w ramach programu Cyberbezpieczni. Zajęcia przygotowane przez CDT są doskonałą okazja, aby poznać i zrozumieć kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci. Zapisy na zajęcia w roku szkolnym 2023-24 już wystartowały. Warto zarezerwować termin i zapewnić uczniom solidną dawkę wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. 

Kurs Cyberbezpieczni składa się z 2 spotkań warsztatowych trwających 90 minut każde i obejmuje warsztaty prowadzone online (stream w klasach) przez edukatorów CDT. Uczniów na zajęcia zapisuje nauczyciel, wypełniając formularz dostępny online.

Przypomnijmy, że warsztaty są realizowane w uzgodnieniu ze szkołami podczas godzin lekcyjnych i/lub na godzinach pozalekcyjnych, ale pod opieką nauczyciela. Zespół edukacyjny przygotował scenariusze, które pozwalają dopasować zakres wiedzy do wieku uczniów i ich potrzeb. Kursy dla uczniów ze szkół podstawowych (12-15 lat) są prowadzone według scenariuszy zajęć w ramach realizacji projektu „Cyberbezpieczni − ogólnopolski program rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli” dofinansowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Natomiast dla starszej grupy wiekowej 16-19 lat (szkoły ponadpodstawowe) stworzono osobny scenariusz. 

Zapraszam nauczycielki i nauczycieli, aby wspólnie z nami pokazywali uczniom, co kryje Internet i, jak ustrzec się przed zagrożeniami, które się w nim kryją. Zajęcia przygotowane przez zespół CDT bazują na praktycznych przykładach i aktualnej wiedzy, dlatego jestem pewny, że uczniowie chętnie się zaangażują i wspólnie z nami przygotują się do życia w cyfrowym świecie

– mówi Zbigniew Bujak, trener i twórca programów edukacyjnych w Centralnym Domu Technologii.

Program warsztatów obejmuje aktualne i ważne zagadnienia w trzech obszarach - Cyberbezpieczeństwo, media społecznościowe i manipulacje. Podczas lekcji omawiane są tematy bezpieczeństwa haseł, rodzajów oszustw w sieci, bezpiecznego przesyłania danych i dokumentów w tym szyfrowanie plików, bezpiecznego software’u, a także zagrożenia i zalety mediów społecznościowych, ochrona prywatności w social media, czy metody manipulacji i jak się przed nimi obronić oraz zasady bezpieczeństwa online i offline – jak internetowe narzędzia mogą pomóc nam być bezpiecznym?

Edukacja technologiczna staje się elementem systemu edukacji na wszystkich poziomach nauczania, dlatego zapewnienie umiejętności z zakresu bezpieczeństwo w sieci powinno powinna odbywać się równolegle. W Centralnym Domu Technologii są prowadzone działania, aby wiedza o technologii
i wsparciu edukacji dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym zawierała również praktyczne wskazówki, jak z nich korzystać bezpiecznie. Ogólnopolski program Cyberbezpieczni jest realizowany w CDT już od ponad roku. Dotychczas w zajęciach dla wzięło udział ponad tysiąc uczniów i nauczycieli. Ponadto zespół edukacyjny na bieżąco oferuje webinary i warsztaty poświęcone różnym aspektom poruszania się w sieci i korzystania z nowych technologii w dydaktyce. Jednym z dotychczasowych efektów działań jest publikacja zawierająca scenariusze lekcji na temat bezpieczeństwa w sieci.

Zespół CDT bardzo mocno akcentuje kwestie cyberbezpieczeństwa w swoich programach edukacyjnych. Nauczyciele - uczestnicy naszych warsztatów i webinarów - często poruszają te kwestie również w kontekście tworzenia angażujących, ciekawych dla uczniów lekcji. Jestem pewny, że zarówno nasze lekcje online w ramach programu Cyberbezpieczni, jak i scenariusze lekcji dostępne w publikacji pomogą im dobrze się przygotować do tego zadania

– mówi Zbigniew Bujak.

 

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni”. 

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Rozpoczęliśmy Ogólnopolski Konkurs i Test wiedzy „Cyberbezpieczni”
Cyberbezpieczeństwo – zapraszamy na warsztaty dla klas jeszcze w czerwcu!
Następny

Zainteresują Cię również