Ostatnie warsztaty i uroczysta Gala V. edycji SamoDZIELNYCH

Ostatnie warsztaty i uroczysta Gala V. edycji SamoDZIELNYCH

SamoDZIELNI to pierwszy autorski projekt naszej Fundacji. W ubiegły weekend w Centralnym Domu Technologii podsumowaliśmy piątą – jubileuszową – edycję. Od początku trwania projektu udało nam się zgromadzić wokół niego wyjątkowych ludzi – młodzież, wolontariuszy, ekspertów i partnerów. Każda edycja to wiele godzin spędzonych na wzajemnej wymianie doświadczeń, wiedzy, ale też przestrzeń na zadawanie trudnych pytań. W tym roku zgromadziliśmy 29 uczestniczek i uczestników oraz 16 wolontariuszek-ekspertek i wolontariuszy-ekspertów, którzy spotykali się na warsztatach i indywidualnych konsultacjach.

Przez minione cztery miesiące SamoDZIELNI brali udział w warsztatach, spotkaniach indywidualnych i konsultacjach, poznali ekspertki i praktyków oraz współpracowali z mentorami, podczas dodatkowych konsultacji. Uczyli się jak pokonać tremę, radzić sobie ze stresem, zrobić dobre pierwsze wrażenie, tworzyli idealne CV, przygotowywali się do rozmowy rekrutacyjnej, czy planowali budżet domowy i służbowy. Poznali takie pojęcia jak poduszka finansowa, sztuka autoprezentacji, strategie zakładania własnej działalności gospodarczej, metody zwiększania dochodu, prawo pracy, rodzaje umów i form zatrudnienia. Przede wszystkim skupili się na praktycznych umiejętnościach. Aby to zrobić musieli lepiej poznać samych siebie – w tym celu wypełnili psychometryczny test Gallupa, którego wyniki wspólnie omawiali. W czerwcowy weekend, podczas ostatniego zjazdu, oprócz gali, SamoDZIELNI uczestniczyli w inspirujących warsztatach Design Thinking. To dużo pracy, intensywny czas, dlatego chcieliśmy uroczyście pogratulować i nagrodzić naszą młodzież za wytrwałość, konsekwencję i zaangażowanie.

Sami pamiętamy i przypominamy o tym naszym podopiecznym, że projekt SamoDZIELNI to wstęp, preludium do dorosłości, ich pierwszy krok na ścieżce zawodowej. Teraz nadszedł czas, aby tę wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas naszych warsztatów wykorzystali w praktyce. Wierzymy, że świat stoi dla nich otworem i liczymy, że z naszą pomocą uda im się wejść jeszcze pewniej na rynek pracy.

– mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR

Gala podsumowująca projekt to jednak na pewno nie koniec działań. Przede wszystkim, każdy z uczestników został obdarowany „Bonem na rozwój”, czyli pełnym finansowaniem dowolnie wybranego kursu zawodowego. Część SamoDZIELNYCH już teraz, dzięki uprzejmości Polskiego Holdingu Hotelowego, dostała oferty stażowe na pracę w dowolnie wybranym hotelu sieci, na terenie całej Polski.

„Zawsze namawiamy naszych uczestników do kontynuowania edukacji. Z tego powodu wręczamy im Bony na rozwój, a także zachęcamy do korzystania z oferty stażowej proponowanej przez Polski Holding Hotelowy. To doskonała i kolejna szansa na skorzystanie z doświadczeń i wiedzy praktyków, co z kolei może stać się początkiem fascynującej kariery.”

– mówi Kamila Surała, koordynatorka projektu w Fundacji PFR

Na galę do CDT zaprosiliśmy też przyjaciół projektu – przedstawicielki i przedstawicieli Partnerów. Obecni byli: Anna Sobota, wiceprezes Grupy ZPR Media SA, reprezentantka Super Express i wolontariuszka, która przeprowadziła warsztaty edukacyjne dla SamoDZIELNYCH, Danuta Kisielewska dyrektorka personalna HR Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Krzysztof Łasica, HR Biznes Partner PHH. Od samego początku SamoDZIELNI są objęci patronatem honorowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a od zeszłego roku także Marszałka Województwa Mazowieckiego.

To niezwykła przyjemność oglądać ludzi, którzy dostali szansę i chcą z niej skorzystać. Którzy mają wiele w życiu do zrobienia i chcą o to zawalczyć. Polski Holding Hotelowy już drugi rok oferuje płatny staż w hotelu Regent wraz z noclegiem na czas stażu. Trzech SamoDZIELNYCH z IV edycji zakończyło program stażowy i otrzymało certyfikaty, a trzy kolejne osoby kontynuują staż, zgłębiając tajniki hotelarstwa. Mamy już kilka kolejnych zgłoszeń, ale czekamy na więcej. SamoDZIELNI, zapraszamy Was na staż, bo hotelarstwo jest piękne

– mówi Danuta Kisielewska, dyrektor HR w Polskim Holdingu Hotelowego

Wśród zaproszonych gości znalazł się ktoś bardzo wyjątkowy. O historii swojego życia i punkcie zwrotnym, który przestawił los na zupełnie nowe tory, opowiedział artysta polskiej sceny rockowej – Dariusz „Maleo” Malejonek. Kompozytor, wokalista i gitarzysta, znany z zespołów: Izrael, Moskwa, 2Tm2,3 oraz Arka Noego, założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za rozwój kultury oraz pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie sukcesów naszych uczestników! Partnerami V. edycji SamoDZIELNYCH zostali: Centralny Dom Technologii i Grupa Polski Holding Hotelowy. Patronatem honorowym projekt objęli: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patron medialny: Super Express.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie sukcesów naszych uczestniczek!

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia relacji z Gali podsumowującej V. edycję projektu SamoDZIELNI:

SamoDZIELNI wyróżnieni na etapie krajowym konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2024 (EEPA)
Poduszka finansowa, skuteczne oszczędzanie i bankowość – edukacja finansowa podczas III. zjazdu SamoDZIELNYCH