← Strona główna Grupy PFR

Nowe formaty zajęć jako odpowiedź Fundacji PFR na potrzeby edukacji w czasie epidemii.

Fundacja PFR
Nowe formaty zajęć jako odpowiedź Fundacji PFR na potrzeby edukacji w czasie epidemii.

Uzależnienie kształtu edukacji od warunków zewnętrznych jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi system kształcenia. Fundacja PFR w ramach projektu Centralnego Dom Technologii jako jednostki edukującej różne grupy odbiorców, na bieżąco dopasowuje ofertę zajęć tak, aby jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać. Na czas nauki online wspólnie z zespołem CDT w 2020 roku przygotowaliśmy szereg propozycji, ale jednocześnie cały czas testowaliśmy nowe formaty i pomysły, które wkrótce włączymy do stałej oferty edukacyjnej.

Działalność edukacyjna to jeden z priorytetów Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. Przygotowując nasze projekty, zawsze staramy się rozważyć na ile są one innowacyjne oraz na ile niosą ze sobą wartość poznawczą. Stąd tak wiele uwagi poświęcamy ofercie edukacyjnej Centralnego Domu Technologii . Jest ona planowana na każdy semestr szkolny i taki system pracy zakładaliśmy przygotowując do czasu epidemii nasze zajęcia. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła jednak, że postanowiliśmy uelastycznić nasze podejście do tego, co proponujemy uczestnikom naszych zajęć na kolejne miesiące i baczniej obserwować otoczenie. Przede wszystkim położyliśmy większy nacisk na edukację zdalną i przygotowaliśmy kilka formatów, które miały być odpowiedzią na potrzeby dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Od marca tego ruszyły dwa formaty: „Lekcje z CDT” oraz „Przerwy z CDT”, które kierowaliśmy do dzieci i młodzieży szkolnej. Następnie uruchomiliśmy cykle dla Cyfrowych Debiutantów skierowane do seniorów, które był kontynuacją naszych stacjonarnych zajęć, ale prowadzoną w sieci. Wszystkie formaty realizowaliśmy i nadal realizujemy w formule open - nie ograniczamy liczby uczestników i nie wymagamy dodatkowej rejestracji. Ponadto wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Formaty zdalne realizowane w CDT od samego początku cieszą się zainteresowaniem, ale ze względu na przyjętą przez nas metodologię kształcenia, bardzo zależało nam, aby umożliwić dzieciom i młodzieży bezpośredni kontakt z technologiami, o których mówimy na zajęciach. Dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować szkołom warsztaty realizowane w modelu hybrydowym. Ich celem była aktywizacja uczniów zgromadzonych w klasach szkolnych wspólnie z nauczycielami. Novum polegało na tym, że na wybrane kursy dostarczaliśmy uczestnikom niezbędne materiały dydaktyczne, w tym roboty czy nawet drukarkę 3D. Nauczyciel łączył się z edukatorem, który prowadził zajęcia zdalnie i razem z nim, wspierając swoich uczniów, realizował materiał dydaktyczny przewidziany na 90 minut. W zajęciach, które udało nam się przeprowadzić jeszcze przed zamknięciem szkół, wzięło udział łącznie prawie 180 uczniów. Powrót do nauki zdalnej uniemożliwił nam kontynuację tego formatu, ale zamierzamy z nim wrócić jak tylko będzie to możliwe, bo poziom zainteresowania tymi zajęciami przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.  

Obecnie dla dzieci i młodzieży oferujemy kursy online „Lekcje z CDT”, które odbywają się w każdy czwartek o godzinie 14:00. Wśród zaplanowanych tematów będą nie tylko technologie, ale także matematyka, fizyka czy przyroda. Chcemy uczyć nowych rzeczy, ale także utrwalać wiedzę zdobywaną przez uczniów na bieżąco i pomagać im chociażby w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. Taki cel ma współpraca z Fundacją Legii. W ramach wspólnego projektu tworzymy filmy, na których pomagamy przygotować się maturzystom do egzaminów z przedmiotów ścisłych. Partnerem projektu została firma Samsung, która udostępniła edukatorom prowadzącym zajęcia w CDT najnowsze tablice multimedialne Flip2.

Nowością w ofercie dla młodzieży są zajęcia z cyfrowej przedsiębiorczości. W ich trakcie przygotowujemy młodych ludzi, którzy wkrótce na własną odpowiedzialność zaczną robić zakupy w internecie, ale także w nim sprzedawać i otwierać swoje działalności gospodarcze, do pracy w środowisku e-commerce. Obecnie zajęcia odbywają się online, ale po otwarciu szkół będą kontynuowane z opcją zdalnego kontaktu z edukatorem Centralnego Domu Technologii, a w dłuższej perspektywie również w formie zajęć stacjonarnych. Partnerem ścieżki edukacyjnej „Cyfrowa przedsiębiorczość” w CDT jest firma Allegro.

Oferta edukacyjna CDT to także zajęcia online dla dorosłych. W tej grupie naszą szczególną uwagę skierowaliśmy na nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół. Postanowiliśmy przygotować dla nich stały program kursów – regularnych warsztatów prowadzonych na żywo przez cenionych ekspertów i nagradzanych nauczycieli. Taki cel ma cykl webinarów „Piątki dla nauczycieli w CDT”. Podczas półtoragodzinnych spotkań w każdy piątek po południu przekazujemy wyłącznie praktyczne wskazówki na temat narzędzi niezbędnych do pracy zdalnej, współpracy z uczniami, tworzenia zespołów, skutecznego motywowania i oceniania pracy uczniów. Cotygodniowe spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dotychczas w naszych warsztatach uczestniczyło prawie 700 nauczycieli.

Również seniorzy znajdą w naszej ofercie nowe treści. Od września realizujemy kolejne cykle zajęć „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów”, a teraz „Aplikacje dla Cyfrowych Debiutantów”  który odbywa się na żywo w każdy poniedziałek o godzinie 12:00. Z tygodnia na tydzień mamy coraz więcej uczestników. Patronat medialny nad projektem objęła Polska Agencja Prasowa.

Dodatkowo stworzyliśmy nowy cykl edukacyjny dla szerokiej grupy odbiorców – „CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii”. Jest to seria filmów realizowanych z ekspertami, w której tłumaczymy w przystępny sposób najnowsze technologie. Odcinki są kilkunastominutowe, aby ta wiedza była łatwo przyswajalna i podana szybko. Wśród tematów filmów znajdują się takie technologie jak VR, AR, otwarte zasoby edukacyjne, Big Data, narzędzia do nauki zdalnej, technologia 5G. Kolejne odcinki z tego cyklu są publikowane na kanale YouTube CDT w każdą środę.

Przygotowując pakiet zajęć staramy się, aby był on dostępny i atrakcyjny. Tematy dobieramy analizując potrzeby uczestników. Aby treści, które oferujemy docierały do jak największej liczby osób, staramy się nie ograniczać liczby uczestników oraz na bieżąco komunikować nowości w ofercie. Dodatkowo wszystkie zajęcia ogólnodostępne są nagrywane a następnie publikowane na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii.  Dlatego zapraszamy do odwiedzania kanału i zachęcania najbliższych do korzystania z zasobów wiedzy, które są tam na bieżąco gromadzone.

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Działania Fundacji PFR skierowane do seniorów – podsumowujemy 2020 rok
Edukacja sposobem na fałszywe informacje
Następny

Zainteresują Cię również