Wakacyjna AktywAKCJA
Program grantowy, którego celem jest wsparcie projektów edukacyjno-sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży z całej Polski w okresie wakacji.
W 2024 roku przeprowadziliśmy czwartą edycję programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA. Pula gratów to aż 500 000 złotych, które przeznaczamy na dofinansowanie projektów, dzięki którym dzieci i młodzież z małych miejscowości z całej Polski aktywnie i atrakcyjnie spędzą czas wakacji.
O Programie
Wakacyjna AktywAKCJA to inicjatywa Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem jest wsparcie projektów edukacyjno-sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży. Dotychczas, pomogliśmy w realizacji ponad 250 projektów non-profit organizowanych w lokalnych społecznościach całej Polsce.
W tym roku również zaprosiliśmy do udziału stowarzyszenia, świetlice, domy kultury, organizacje młodzieżowe i inne podmioty, które zrealizują swoje działania i mają niebanalne pomysły na ciekawy wypoczynek dla dzieci z mniejszych miast i terenów wiejskich. 100 projektów wesprzemy grantami w wysokości do 5000 zł brutto.
Wspólnie zorganizujemy wartościowe wakacyjne aktywności dla najmłodszych.
Każda edycja Wakacyjnej AktywAKCJI jest wyjątkowa
IV edycja odbyła się w duchu zrównoważonego rozwoju
Wszystkie projekty i inicjatywy zawierające element edukacji ekologicznej zostały dodatkowo punktowane.
Do kogo skierowany jest Program
Do udziału w Programie Wakacyjna AktywAKCJA zapraszamy szkoły podstawowe, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe, jednostki ochotniczej straży pożarnej, domy dziecka, rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, kościelne jednostki organizacyjne mające siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, biblioteki, domy kultury, placówki oświatowe i opiekuńcze, koła gospodyń wiejskich, ośrodki socjoterapii i ośrodki wychowawcze.
Wszystkie wymienione podmioty zachęcamy do przysyłania wniosków z projektami, które:
- są skierowane do dzieci i młodzieży z lokalnej społeczności,
- dotyczą działań aktywizujących dzieci i młodzież poprzez organizację inicjatyw sportowych i rekreacyjnych z elementami edukacyjnymi w trakcie przerwy wakacyjnej,
- zawierają element edukacji ekologicznej,
- są bezpłatne dla uczestników.
Podsumowanie poprzednich edycji
Co roku projekt przyjmuje inny temat przewodni. Zobacz, czym charakteryzowały się poszczególne edycje Wakacyjnej AktywAKCJI
O to, by wakacje kojarzyły się dobrze wszystkim dzieciom – zarówno tym z uboższych rodzin, małych miejscowości i tym z niepełnosprawnościami - pierwszy raz Fundacja PFR zadbała w 2021 roku, która poprzez swój program grantowy "Wakacyjna AktywAKCJA" pomogła lokalnym organizacjom realizować projekty w całej Polsce. Dla wielu młodych uczestników tych projektów minione wakacje były niezapomniane. Rajd pieszy czy rowerowy, występ lokalnej grupy teatralnej oraz dzień sportu – sposobów na kreatywne spędzenie wakacji było wiele, a do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu zachęcał m.in. ambasador akcji, znany podróżnik Jasiek Mela. O szczegółach programu można dowiedzieć się z filmowego podsumowania:
Wychodząc naprzeciw potrzebie integracji między dziećmi z Ukrainy i Polski, właśnie taki temat przyświecał drugiej edycji projektu. Jak zwykle nie obyło się bez aktywności sportowych i artystycznych. Wszystko w duchu wsparcia, uzupełnionego o edukację na temat wschodniej kultury. Zapraszamy do obejrzenia relacji z kilku wizyt u uczestników II edycji projektu:
Po dwóch edycjach zakończonych sukcesem, nauczeni doświadczeniem i świadomością potrzeby na działanie, zachęciliśmy instytucje z całej Polski do aktywizowania dzieci przez całe wakacje. Szczególnie położyliśmy nacisk na ruch, wyjście z domu i oderwanie się od ekranów. Nie obyło się bez kolejnego sukcesu - tylko w 2023 roku w projekcie wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników. Podsumowanie działań:
Kolejna edycja ciesząca się ogromną popularnością, w IV wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników – dzieci, młodzieży i rodzin z małych miejscowości z całej Polski. Każda odsłona programu jest wyjątkowa, a ta odbyła się w duchu zrównoważonego rozwoju. Wszystkie projekty i inicjatywy zawierające element edukacji ekologicznej zostały dodatkowo punktowane. Zachęcamy do obejrzenia relacji z kilku miejscowości: