Aktualności Data publikacji: 19 lipca 2024

Piknik ekologiczny i wycieczka edukacyjna w Suchej, czyli lato z Wakacyjną AktywAKCJĄ!

Młoda kobieta w koszulce z napisem Wolontariusz z logotypem PFR puszcza bańki wraz z dziećmi
Autor Oliwia Łapka Specjalistka ds. komunikacji | Fundacja PFR | Centralny Dom Technologii

Pierwszego dnia odbył się piknik strażacki, podczas którego były zapewnione gry i zabawy związane z edukacją ekologiczną – segregowaniem śmieci i recyklingiem. Tematem tegorocznej edycji programu jest zrównoważony rozwój, dlatego cieszymy się, że właśnie takie inicjatywy mogą odbywać się na terenie całej Polski. Dodatkowo, strażacy zorganizowali grę w zbijaka, mecze koszykówki i piłki nożnej oraz wiele innych gier, zabaw, animacji i atrakcji. Nasze wolontariuszki włączyły się w akcję, przez cały dzień towarzyszyły organizatorom, bawiły się z najmłodszymi mieszkańcami, a na koniec rozdały gadżety naszej Fundacji wszystkim uczestnikom.

Dzieci i młodzież stojące tyłem prezentują plecaki z logotypem Fundacji PFR

Kolejnego dnia zaplanowano pieszą wycieczkę po okolicznych lasach. Była ona opatrzona elementami edukacyjnymi na temat miejscowej fauny i flory. Na miejscu, pod czujnym okiem zaangażowanych strażaków, dzieci rozpalały ognisko i piekły kiełbaski, a na koniec uczyły się jak zabezpieczyć ogień i dobrze go ugasić. Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje – konkursy i zajęcia plastyczno-techniczne. Po całym dniu zabaw, przyszedł czas na połączenie przyjemnego z pożytecznym – w drodze powrotnej uczestnicy z opiekunami urządzili sprzątanie świata.

Celem projektu jest integracja i edukacja lokalnej młodzieży oraz promocja kreatywności i ruchu na świeżym powietrzu. Region, w którym odbyła się inicjatywa obfituje w walory przyrodnicze, które warto cenić i chronić, dlatego były to doskonałe okoliczności, aby omówić z lokalną młodzieżą wartość zasobów środowiska.

To pierwsza realizacja Wakacyjnej AktywAKCJI, którą odwiedziliśmy. Już nie możemy się doczekać kolejnych projektów!

Prace artystyczne z lewej strony, z prawej widoczna młoda kobieta mówiąca do mikrofonu