SamoDZIELNI
SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony, aby pomóc młodzieży z pieczy zastępczej zrobić pierwszy krok na rynku pracy.
Projekt powstał w 2019 roku i od tego czasu udało nam się, zrealizować jego pięć edycji.
O projekcie
Celem projektu jest wyposażenie młodzieży (17-20 lat), która wkracza na rynek pracy, w kluczowe umiejętności, takie jak przygotowanie cv, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także autoprezentacja podczas procesu rekrutacji i pierwszych dni pracy zawodowej.
Od samego początku zależało nam na wsparciu zarówno w trakcie jak i po zakończeniu poszczególnych edycji, dlatego stworzyliśmy program mentoringowy. Każdy z uczestników zawsze może zgłosić się do swojego opiekuna w celu pomocy merytorycznej lub coachingowej.
Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje od nas „Bon na rozwój”, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego.
W 4. i 5. edycji dzięki życzliwości naszego Partnera – Polskiego Holdingu Hotelowego – SamoDZIELNI otrzymali oferty stażowe, dzięki którym zdobyli pierwszy punkt w CV i poznali tajniki hotelarstwa w jednych z najlepszych hoteli na terenie całego kraju.
Projekt „SamoDZIELNI” zajął drugie miejsce na etapie krajowym konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2024 (European Enterprise Promotion Awards)
Zostaliśmy wyróżnieni w kategorii Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne, w ramach której doceniane są inicjatywy promujące przedsiębiorczość wśród grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Cieszymy się, że nasza praca została dostrzeżona i doceniona. Wyróżnienie na tak wysokim poziomie jest powodem do radości i dumy i bardzo motywuje nas do dalszego rozwoju.
SamoDZIELNI w liczbach
Etapy Projektu
Podsumowanie poprzednich edycji
Każdy rok zaskakuje nas czymś innym. Zobacz, czym charakteryzowały się poszczególne edycje SamoDZIELNYCH.
Pierwsze edycje projektów to zawsze największe wyzwania, zwłaszcza, że SamoDZIELNI to pierwszy autorski projekt Fundacji PFR, dlatego stres dotknął nas tak samo mocno, jak i uczestników. Pierwotnie zakładaliśmy, że całą wiedzę przekażemy podczas zjazdów weekendowych, które miały się odbywać co miesiąc w Centralnym Domu Technologii. Pierwszy zjazd odbył się pod koniec stycznia 2020 roku. Kolejny, zaplanowany na początek marca, nie odbył się ze względu na groźbę pandemii. Dlatego jeszcze w tym samym miesiącu zrealizowaliśmy pierwszy zjazd zdalny. Przeprowadziliśmy go online z pomocą wolontariuszy PFR , Partnerów – Banku Pekao S.A. oraz firmy Konica Minolta. Pozwoliło nam to zrozumieć specyfikę edukacji zdalnej, poznać ograniczenia tej formy, a także potrzeby młodych ludzi w zakresie nauki na odległość. Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy Samsung, wszyscy podopieczni otrzymali tablety do nauki online.
Po doświadczeniach z pierwszej edycji wiedzieliśmy już jak zaplanować działania z uwzględnieniem sytuacji pandemicznej na świecie. To nadal było duże wyzwanie, ale ułatwiło nam to realizację elementów programu z włączeniem nowoczesnych technologii – zajęć zdalnych, nagrań edukacyjnych czy testów wiedzy online. W tej edycji również otrzymaliśmy wsparcie firmy Samsung, która przekazała tablety wszystkim podopiecznym programu. Dostęp do urządzeń pozwolił SamoDZIELNYM uczyć się zdalnie oraz każdego dnia przygotowywać do wejścia na rynek pracy z pomocą nowych technologii.
Cieszyliśmy się, że w trzeciej edycji będziemy mogli poznać lepiej uczestników, organizując więcej zjazdów stacjonarnych. Taka formuła zajęć nie tylko była efektywna, ale pozwoliła też uczestnikom zwiedzić stolicę. Ta edycja bardzo różniła się od poprzednich, zaangażowaliśmy w nią najbardziej wyróżniających się uczestników 1. i 2. odsłony programu, którzy wcielili się w rolę ambasadorów: https://youtu.be/Ptc_pGB3mWg. Amelia, Arek i Konrad motywowali swoich rówieśników, jednocześnie zdobywali nowe cenne kompetencje dzięki dodatkowym szkoleniom. Również i w tej edycji każdy z SamoDZIELNYCH otrzymał w prezencie tablet od marki Samsung.
W 2023 roku projekt SamoDZIELNI przeszedł metamorfozę i zaoferował uczestnikom zupełnie nowe możliwości. Tym razem, jeszcze bardziej postawiliśmy na wsparcie podopiecznych proponując im spersonalizowany program mentoringowy – wolontariusze-eksperci GK PFR objęli wsparciem coachingowym i merytorycznym wszystkich uczestników edycji, oferując swoją pomoc przez cały czas trwania projektu. SamoDZIELNI mogli poczuć się również wyjątkowo dzięki dużemu zaangażowaniu partnera tej edycji – Polskiego Holdingu Hotelowego. Zapewnił on uczestnikom, podczas zajazdu stacjonarnego, nocleg oraz wyprawił uroczystą kolację w 5-gwiazdkowym hotelu Regent w Warszawie, na koniec projektu zaproponował program stażowy w swoich hotelach na terenie całej Polski.
Jubileuszowa edycja projektu SamoDZIELNI była wyjątkowa. Zaktualizowaliśmy program edukacyjny o nowe tematy warsztatów. Tym razem postawiliśmy na samorozwój i poznanie mocnych stron uczestników. W tym celu wykupiliśmy im dostępy do Testów Talentów Gallupa, po rozwiązaniu których, SamoDZIELNI wzięli udział w dedykowanych warsztatach. Testy Gallupa to zaawansowane narzędzie psychometryczne, które identyfikuje naturalne talenty jednostki. Dzięki nim uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie są ich największe zalety i predyspozycje. To wiedza bezcenna w procesie planowania kariery i rozwoju osobistego. Wyniki testów stały się również punktem wyjścia do indywidualnych rozmów z mentorami. Opierając się na zidentyfikowanych talentach, mogli oni doradzać uczestnikom w wyborze odpowiednich ścieżek rozwoju, kursów i szkoleń.
Podobnie jak w poprzedniej edycji do działań w roli Partnera włączył się Polski Holding Hotelowy, który zapewnił uczestnikom, podczas zajazdów stacjonarnych, nocleg oraz wyprawił uroczystą kolację w 5-gwiazdkowym hotelu Regent w Warszawie, a na koniec projektu zaproponował program stażowy w swoich hotelach.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z Gali podsumowującej 5. edycję projektu: