Aktualności Data publikacji: 27 kwietnia 2021

Trzeci zjazd SamoDZIELNYCH – uczestnicy projektu poznali tajniki finansów osobistych i ekonomii

Kolejny ważny etap projektu, a jednocześnie kolejny istotny etap w życiu uczestników projektu #SamoDZIELNI za nami. W sobotę, 24 kwietnia, nasza młodzież wzięła udział w trzecim zjeździe zdalnym, podczas którego wolontariusze Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju przekazali jej solidną porcję wiedzy finansowej i ekonomicznej.

Spotkanie było podzielone na pięć głównych tematów i przygotowane w formie warsztatów online. Eksperci PFR, prowadzący zajęcia na żywo z Centralnego Domu Technologii, opowiadali o tym dlaczego warto założyć swoją firmę i skąd wziąć środki na jej uruchomienie, jak prowadzić finanse osobiste (budżet domowy i oszczędności), w jaki sposób radzić sobie gdy brakuje pieniędzy oraz czym jest kredyt, pożyczka z banku i chwilówka. Młodzież mogła także dowiedzieć się jak skonstruowany jest system bankowy w Polsce. Na koniec rozmawiano o kompetencjach przyszłości.

Młodzież chętnie uczestniczyła w warsztatach. Widać było też, że przekazywana wiedza budzi ich zainteresowanie i jest czymś nowym. Część uczestników brała udział w spotkaniu korzystając tabletów, które otrzymała od partnera projektu firmy SAMSUNG – to świadczy o tym, że urządzenia są praktycznym wsparciem i pomagają im w rozwoju zawodowym i osobistym.

Kolejnym etapem projektu będę indywidualne konsultacje z każdym SamoDZIELNYM na temat bonów na rozwój, czyli pełnego sfinansowania przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju wybranych przez uczestników projektu kursów zawodowych.

Teraz przed SamoDZIELNYMI ważna decyzja do podjęcia. Każdy z nich musi wybrać szkolenie lub kurs zawodowy, który ma mu pomóc w rozwoju wybranych przez niego indywidualnie umiejętności. Nasze zadanie jako wolontariuszy polega na tym, aby doradzić lub wskazać możliwości, jeżeli ktoś ma wątpliwości co chciałaby robić w przyszłości.

– mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu

Celem projektu jest, żeby jego uczestnicy nie tylko poznali specyfikę rynku pracy, ale przede wszystkim poczuli się na nim pewnie. Jeżeli sytuacja zewnętrzna na to pozwoli jeszcze przed wakacjami odbędzie się spotkanie podsumowujące połączone z galą końcową w CDT i wtedy osobiście będziemy mogli pogratulować każdej młodej osobie jej wyborów i podjętych decyzji.