Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 10 grudnia 2020

Działania Fundacji PFR skierowane do seniorów – podsumowujemy 2020 rok

Wśród kluczowych obszarów działań podejmowanych przez Fundację PFR w 2020 roku znajduje się edukacja międzypokoleniowa i edukacja osób dorosłych i starszych. Projekty skierowane do seniorów stały się ważnym elementem naszej działalności także w związku z czasem pandemii. Dlatego też dostosowywaliśmy projekty do warunków zewnętrznych i rozwijaliśmy nowe formy wsparcia.

Od początku roku Fundacja prowadziła równolegle dwa rodzaje projektów skierowanych do seniorów – edukacyjne w ramach oferty Centralnego Domu Technologii oraz edukacyjno-społeczne w ramach realizacji misji Fundacji. Pierwsza z aktywności obejmowała warsztaty z obsługi urządzeń takich jak telefon, tablet i komputer. Początkowo kursy przeznaczone dla starszych odbiorców, stawiających pierwsze kroki w świecie online, odbywały się stacjonarnie w siedzibie Centralnego Domu Technologii w Warszawie, jednak ze względu na epidemię, postanowiono przenieść je do sieci. Tak powstał pierwszy cykl zajęć pod tytułem „Smartfon dla Cyfrowych Debiutantów”. Odbywał się on raz w tygodniu na łatwej w obsłudze platformie internetowej z opcją rozmowy na czacie. Bezpłatny dostęp do zajęć mieli wszyscy, którzy kliknęli w link i podali swoje imię oraz adres mailowy. Kurs rozpoczął się w maju i obejmował 11 spotkań warsztatowych z tematów takich jak: konfiguracja urządzeń pod swoje potrzeby, instalowanie aplikacji, zasady bezpiecznego poruszania się po sieci.

Cyfrowi debiutanci to jedna z najbardziej wdzięcznych grup, dla której zdarzyło mi się prowadzić zajęcia edukacyjnie. Seniorzy są bardzo pilnymi uczniami i uczennicami, chłoną wiedzę, zadają pytania i domagają się wciąż więcej - dla edukatora taka publiczność to skarb. Cieszę się, że mogliśmy przybliżyć im tematykę korzystania ze smartfona, szczególnie w tym czasie, kiedy technologia może być mostem przerzuconym przez pandemiczną przepaść.

- mówi Tomasz Piątek, edukator z zespołu CDT

Formuła kursu online na tyle spodobała się odbiorcom, że postanowiono zrobić kolejny krok i po zakończeniu cyklu na temat telefonów komórkowych, uruchomiono nowy, tym razem z zakresu obsługi komputerów, zatytułowany „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów”. Podczas zajęć omawiano historię Internetu i wyszukiwarek internetowych, możliwości usług oferowanych online, w tym zakupy przez Internet, a także przedstawiono w jaki sposób można załatwiać codzienne sprawy obywatelskie poprze ePUAP, i dzięki profilowi zaufanemu. Również ten cykl okazał się sukcesem, dlatego po analizie komentarzy i rozmowach z uczestnikami postanowiono kontynuować to działanie edukacyjne i zaprosić stałych kursantów oraz zupełnie nowych odbiorców na zajęcia z nowego obszaru – aplikacji internetowych. Zajęcia online w ramach cyklu „Aplikacje dla cyfrowych debiutantów” rozpoczęły się 7 grudnia!

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnym cyklu spotkań dla cyfrowych debiutantów. Tym razem zamierzamy głębiej poznawać aplikacje i programy, które mogą nam pomóc w codziennym życiu. Rzetelnie i dokładnie omówimy wszystkie funkcjonalności, pogrzebiemy w ich ustawieniach i przetestujemy w praktyce. Zapraszam już nie tylko osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią, ale również i te, które chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

– mówi Tomasz Piątek, edukator z zespołu CDT

Niezmiennie stawiamy na praktykę, pokazywanie rzeczy przyczyniających się szybko i bezpośrednio do poprawy jakości życia dzięki technologii. Dostęp do warsztatów jest możliwy poprzez profil Centralnego Domu Technologii na Facebooku, gdzie co tydzień udostępniany jest link do kolejnych zajęć. Po każdym spotkaniu nagranie z niego jest zamieszczane na kanele YouTube Centralnego Domu Technologii. Dzięki temu wszystkie zajęcia są na wyciagnięcie ręki, a ogólnodostępna oferta edukacyjna skierowana do seniorów ciągle się poszerza i zdobywa nowych odbiorców.

Cykl zajęć „Aplikacje dla cyfrowych debiutantów” jest realizowany w ramach współpracy Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej i wspierany merytorycznie przez zespół Centralnego Domu Technologii. Patronem medialnym projektu jest Polska Agencja Prasowa.



Aby jeszcze lepiej móc wspierać edukacje technologiczną seniorów i być bliżej ich bieżących problemów, uruchomiliśmy "Konsultacje technologiczne dla Cyfrowych Debiutantów". Jest to projekt indywidualnych konsultacji przeznaczony przede wszystkim dla uczestników zajęć dla cyfrowych debiutantów, realizowanych przez Centralny Dom Technologii, ale także dla innych osób, które chciałyby uzyskać wsparcie w rozwiązaniu konkretnych problemów w korzystaniu z komputera, tabletu czy telefonu.

W każdy poniedziałek przez półtorej godziny (od g. 13:15 do g. 14:45) Tomasz Piątek, edukator CDT, będzie do dyspozycji seniorów, aby online lub telefonicznie krok po kroku pomóc im w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące różnych aspektów technologii komunikacyjnych używanych przez nich każdego dnia. Pojedyncze konsultacje trwają 15 minut i wymagają zgłoszenia bądź telefonicznego bądź online za pomocą formularza. Formularz zgłoszenia na konsultacje znajduje się tutaj.
Rejestracja telefoniczna zgłoszenia odbywa się pod numerem telefonu  665 470 554.

Wśród projektów społecznych w ramach celów misyjnych Fundacji PFR należy wymienić projekt Technologią w raka. W jego ramach, wspólnie z Fundacja Virtual Dram, realizowaliśmy między innymi cykl warsztatów na temat wirtualnej rzeczywistości (VR) dla seniorów. Komentarze uczestników, którzy podkreślali, że doświadczenie kontaktu z VR było dla nich jak kontakt z czymś nieporównywalnym z czymkolwiek co do tej pory znają, utwierdziło nas w przekonaniu, że takie działania mają bardzo duży sens.

Po zamknięciu Centralnego Domu Technologii, działania Fundacji skupiły się na przeniesieniu oferty edukacyjnej do sieci, a działania społeczne zostały skoncentrowane na wspieraniu seniorów w podczas pandemii. Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu wspieraliśmy lokalne inicjatywy senioralne. Pisaliśmy o nich szerzej tutaj. Dodatkowo rozpoczęliśmy długotrwałą współpracę z organizacjami senioralnymi, takimi jak Krajowy instytut Gospodarki Senioralnej. Dzięki regularnym spotkaniom mogliśmy na bieżąco monitorować w jakich obszarach pomoc jest najbardziej niezbędna. W ramach naszej współpracy wspieraliśmy rozwój portalu ABCsenior.com gdzie zamieszczane są bieżące informacje dotyczące codziennych spraw osób starszych – kwestie bezpieczeństwa w czasie epidemii, bezpieczeństwa przy aktywności online czy realnej pomocy rzeczowej oferowanej seniorom na terenie całej Polski.

Ważnym elementem współpracy z KIGS są też działania eksperckie. W listopadzie wspólnie przygotowaliśmy debatę online „ABC technologii, czyli jak sprytnie być online”, podczas której przedstawiciele organizacji senioralnej, ale także przedstawiciele Partnerów Centralnego Domu Technologii – Pani Mirosława Kawala z firmy Allegro oraz Anna Talarczyk z Banku Pekao S.A. – przedstawiali doświadczenia dużych firm w realizacji usług skierowanych do pokolenia Silver. Pełen zapis wideo z debaty dostępny jest tutaj.

Rok 2020 był zdecydowanie bardzo aktywny i postawił przed nami dużo nowych, niespodziewanych wyzwań. Udało się nadążyć nad zmianami i otrzymaliśmy ogromne zasoby inspiracji od naszych partnerów. Z tymi doświadczeniami wchodzimy w kolejny rok i już planujemy nowe projekty.