Fundacja PFR wspiera Seniorów i lokalne inicjatywy w czasie epidemii

Fundacja PFR wspiera Seniorów i lokalne inicjatywy w czasie epidemii

Czas epidemii, który obecnie przechodzimy, to bardzo ważne doświadczenie zarówno na poziomie państwa, jak i lokalnych społeczności oraz jednostek. Każdy w jakimś stopniu odczuł skutki pojawienia się tego zagrożenia i każdy na własna rękę stara się zmierzyć z nową sytuacją. Dlatego wszelkie wspólne działania nakierowane na ograniczanie negatywnych efektów pandemii i ochronę tych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, spotykają się z uznaniem i dużym społecznym odzewem.

Fundacja PFR także włączyła się w szereg działań mających na celu pomaganie osobom, które same nie są w stanie poradzić sobie w tych bardzo trudnych okolicznościach. Stara się także wspierać lokalne inicjatywy, przekazując wsparcie finansowe, rzeczowe a także instytucjonalne. W tym tygodniu zainicjowaliśmy akcję #SzyjemyRatujemy, w ramach której przekazaliśmy do Koła Gospodyń Wiejskich w Mołtajnach niezbędne środki do uruchomienia produkcji maseczek ochronnych.

Serdecznie dziękujemy za otrzymane materiały i akcesoria niezbędne do szycia maseczek. Dziękujemy za wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogły zakupić produkty i wspomóc służby medyczne oraz publiczne w walce z pandemią koronawirusa.

– mówi Pani Barbara Sadzikowska, przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich w Mołtajnach.

Maseczki ochronne z Mołtajn, dzięki naszemu wsparciu, trafią między innymi do harcerzy z Okręgu Mazowieckiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, z którymi wspólnie realizujemy akcję dostarczania artykułów spożywczych do osób starszych mieszkających w Warszawie. Harcerze dołączą maseczki uszyte przez Gospodynie z Mołtajn do paczek żywnościowych. Tym samym ponad 300 Seniorów z Warszawy będzie wyposażonych w środki ochrony!

Osoby starsze, ze względu na konieczność pozostania w domach, wymagają teraz szczególnej opieki, dlatego postanowiliśmy pomóc także w tworzeniu narzędzi i rozwiązań, których celem jest informowanie seniorów o możliwościach otrzymania pomocy, wsparcia rzeczowego czy pomocy instytucjonalnej. Dlatego właśnie zostaliśmy partnerem portalu abcsenior.com. Jego pomysłodawcy i twórcy (Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej) postanowili wyjść naprzeciw potrzebom seniorów i stworzyć specjalne miejsce w sieci, gdzie seniorzy oraz ich rodziny, sąsiedzi i przyjaciele będą mogli w jednym miejscu znaleźć informacje o możliwości otrzymania pomocy w najbliższej okolicy.

Nie mamy wątpliwości, że takie narzędzie jest potrzebne szczególnie teraz. Jednak tym, co w tym projekcie najbardziej nam się spodobało jest jego potencjał i zrozumienie skali potrzeb osób starszych.

– mówi Magdalena Grzankowska, Członek Zarządu Fundacji PFR.

To tylko część z działań o zasięgu lokalnym podjętych i zaplanowanych przez Fundację. Pracujemy obecnie nad nowymi projektami, które mają pomóc w niwelowaniu społecznych i gospodarczych skutków epidemii. Cały czas obserwujemy otoczenie i analizujemy, które projekty wymagają wsparcia, a także odpowiadamy na zapytania organizatorów lokalnych inicjatyw, które w obecnej sytuacji są tak bardzo potrzebne.

Edukacja zdalna to wyzwanie, ale także szansa
W kierunku bardziej egalitarnego rynku pracy - Fundacja PFR wspiera projekt Her Impact