Aktualności Data publikacji: 29 maja 2024

Ogłaszamy wyniki 5. edycji Konkursu Edukacja Jutra!

Minione dwa tygodnie były niezwykle intensywne dla członków jury Konkursu Edukacja Jutra. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie − wybranie najlepszych spośród nadesłanych zgłoszeń konkursowych. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali wyników, które z wielką satysfakcją prezentujemy.

W tej edycji konkursu poprosiliśmy nauczycieli i edukatorów o przesyłanie scenariuszy lekcji z elementami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Ta tematyka jest nam i zespołowi Centralnego Domu Technologii bardzo dobrze znana. W CDT wspólnie z partnerem merytorycznym Allegro na co dzień popularyzujemy wiedzę o funkcjonowaniu rynku e-commerce, tworzenia własnych aplikacji i stron internetowych, prowadząc warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu edukacyjnego „Cyfrowa Przedsiębiorczość”.

„Poziom był wyrównany, a scenariusze bardzo ciekawe. Różnorodność i nowoczesne podejście do nauczania jest kluczowym elementem do innowacyjnego sposobu przekazywania wiedzy i dotarcia do dzisiejszych dzieci oraz młodzieży.”

– mówi Aleksandra Czerwińska, jurorka i Key Account Manager, Nowa Era

Jak co roku Komisja Konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. W tej edycji oprócz scenariuszy oceniano również dodatkowy materiał – odpowiedź wideo na pytanie „Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczyciela?”. Jury postanowiło przyznać 3 nagrody główne, a także łącznie 6 wyróżnień.

Zwyciężczynią V. edycji Konkursu Edukacja Jutra w kategorii została Patrycja Michalik za scenariusz pt. Soplicowo w świecie biznesu – tworzymy markę osobistą agroturystyki „U Sędziego”. Gratulujemy!

Postacie historyczne, które „ożywają”, samodzielnie tworzone e-bookowe kryminały, wizualizacje szklanych domów czy niemiecki rap wygenerowany przy pomocy AI. To tylko część z niezwykle oryginalnych pomysłów, które mieliśmy przyjemność oceniać. Ta edycja zdecydowanie należała do najbardziej szalonych i kreatywnych pod względem zgłoszonych prac. Kreatywność szła też w parze z wartością merytoryczną: Czarne skrzynki, Dyskryminacja algorytmiczna i Śmierć autora to tylko kilka przykładów tego, czego można dowiedzieć się ze scenariuszy zajęć w ramach Edukacji Jutra. A najbardziej ekscytuje nas to, że lekcje te będą wkrótce możliwe do przeprowadzenia w polskich szkołach! To nie tylko edukacja jutra – to edukacja na miarę przyszłości.

– mówi Zbigniew Bujak, ekspert do spraw dydaktyki w Fundacji PFR i członek Jury.


Podobnie do poprzedniej edycji planujemy zgromadzić najciekawsze scenariusze i je opublikować. W ten sposób chcemy udostępnić pedagogom, gotowe inspiracje na przeprowadzenie własnych lekcji z użyciem AI. Zbiór najlepszych prac z poprzedniej edycji, na temat przedsiębiorczości, znajduje się TUTAJ.

Dla zaczerpnięcia większej inspiracji, już teraz prezentujemy „AI w Edukacji” – przewodnik dla nauczycieli, który przygotowaliśmy wspólnie z naszym partnerem merytorycznym Wojciechem Wątorem, członkiem Jury i autorem bloga Edukacja Jutra.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom i edukatorom, którzy nadesłali swoje zgłoszenia.

Partnerem V. edycji konkursu Edukacji Jutra została firma Allegro oraz Centralny Dom Technologii. Partnerzy merytoryczni: Nowa Era Empiriusz, Teach for Poland, blog Edukacja Jutra.