Aktualności Data publikacji: 25 maja 2021

Nowe technologie i matura – Fundacja PFR wspiera uczniów szykujących się do egzaminów

W trakcie roku szkolnego ważna jest nie tylko bieżąca realizacja materiału dydaktycznego, ale także przygotowanie uczniów do egzaminów, które wyznaczają koniec kolejnych etapów ich kształcenia. Dlatego właśnie Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w roku szkolnym 2020/2021 wspierała projekty umożliwiające maturzystom i ósmoklasistom przygotowanie do egzaminów końcowych z matematyki. Kształcenie odbywało się zdalnie, a w jego trakcie korzystano z nowoczesnych metod edukacji oraz urządzeń, które sprawiały, że nauka była przyjemna i skuteczna.

Pierwszy z projektów, „Korki z Legią”, realizowany był we współpracy z Fundacją Legii i obejmował cały 10-odcinkowy cykl zajęć z matematyki. Program warsztatów przygotowano tak, aby w ich trakcie omawiać kolejne zagadnienia egzaminacyjne pojawiające się na maturze. Zajęcia były nagrywane w Centralnym Domu Technologii, gdzie prowadzący − Małgorzata Zbińkowska i Krzysztof Chojecki − mogli korzystać między innymi z tabletów i aktywnych tablic Flip 2, które udostępnił edukatorom Partner cyklu „Lekcje z CDT” firma SAMSUNG.

Cieszymy się, że w ramach projektu udało nam się połączyć kilka ważnych elementów – praktyczną naukę matematyki, nowoczesną edukację wspieraną wykorzystaniem nowych technologii oraz nowy format zajęć wyrównawczych, czyli warsztaty zdalne. Dzięki temu uczniowie mogli w atrakcyjny sposób przygotować się do ważnego etapu swojego życia, czyli egzaminu maturalnego.

– mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu

Zajęcia były ogólnodostępne, ponieważ wszystkie publikowano na kanale YouTube CDT  regularnie przez 10 tygodni w każdy czwartek w ramach stałego cyklu edukacyjnego Centralnego Domu Technologii. Do tej pory cykl ma prawie 1000 wyświetleń, ale na pewno będzie ich jeszcze więcej, bo teraz każdy odcinek można obejrzeć w dogodnym momencie i skorzystać z tej wiedzy nie tylko na potrzeby egzaminów - jest to zatem doskonała forma powtórki zagadnień matematycznych przydatnych uczniom szkół średnich.

Kolejnym etapem wsparcia dostępu do zajęć wyrównawczych, przygotowujących do egzaminów z matematyki był drugi projekt Fundacji, który polegał na wsparciu inicjatywy ”Darmowa powtórka z matematyki dla ósmoklasistów”. W ramach projektu Fundacja dofinansowała darmowy, ogólnodostępny cykl warsztatów z matematyki prowadzonych przez Krzysztofa Chojeckiego. Zajęcia odbywały się na kanałach mediów społecznościowych  (w tym na kanale CDT na Facebooku) w kolejne weekendy kwietnia i maja i miały charakter interaktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące rozwiązywanych zadań.

Cieszę się, że wspólnie z Fundacją PFR mogę pomagać ósmoklasistom w powtarzaniu materiału do egzaminu z matematyki. Takie wsparcie jest bardzo potrzebne, bo dzięki niemu każdy ma dostęp do wiedzy, niezależnie od tego gdzie mieszka i jaka jest jego sytuacja. Do tej pory warsztaty obejrzało już ponad 21200 osób, co świadczy o tym jak duże jest zainteresowanie taką formą powtarzania materiału.

– mówi Krzysztof Chojecki, pasjonat nowych technologii, youtuber, popularyzator matematyki.

Wszystkie nagrania powtórkowe będą systematycznie zamieszczane na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii. Zapraszamy do nauki!