Kluczowa rola Polek w rozwoju gospodarczo-społecznym. Podsumowujemy cykl konferencji „Kobiety mają wybór” – relacja
Polki wypadają bardzo dobrze na tle obywatelek innych państw europejskich − są świetnie wykształcone, aktywne zawodowo i społecznie, odważne i chętne do zwiększania swoich kompetencji. O tym, jak ważna jest rola Polek w rozwoju gospodarczo-społecznym, przez minione miesiące rozmawiali eksperci podczas konferencji „Kobiety mają wybór”. Projekt zakończyliśmy 10 października, w Warszawie wydarzeniem podsumowującym efekty.
Projekt społeczno-edukacyjny „Kobiety mają wybór” to cykl bezpłatnych konferencji eksperckich organizowanych na terenie całego kraju. W ramach projektu nasz Fundacja przeprowadziła 6 konferencji dla ponad 550 uczestniczek. Łącznie na wszystkich wydarzeniach swoim doświadczeniem i wiedzą dzieliło się aż 60 panelistek i mówców. Eksperci wspólnie omawiali kwestie związane z rolą Polek w życiu gospodarczym, społecznym oraz w biznesie.
Pomysł na projekt „Kobiety mają wybór” powstał w wyniku analizy potrzeb uczestników naszych autorskich inicjatyw, w tym przede wszystkim Akademii Rozwoju. Na podstawie opinii i informacji od uczestniczek, postanowiliśmy zaprosić ekspertki i ekspertów różnych dziedzin, do wspólnego zastanowienia się nad rolą kobiet i znaczeniem ich aktywności społecznej i zawodowej w rozwoju naszego kraju– mówi Magdalena Grzankowska, Prezeska Fundacji PFR.
W cyklu wydarzeń, które były elementem projektu Kobiety mają wybór uczestniczyło grono ekspertów – specjalistów w zakresie spraw społecznych, demografii i obszaru polityki rodzinnej. Punktem wyjścia do rozmów panelowych były najnowsze raporty przygotowane przez Instytut Pokolenia „Kobiety mają wybór. Zmiana sytuacji kobiet w XX i XXI wieku” oraz Polski Instytut Ekonomiczny ”Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej”. Po prezentacji wyników analiz uczestnicy debaty przedstawiali różne perspektywy i odnosili się do swoich doświadczeń rodzinnych i zawodowych.
Finałowa konferencja odbyła się w Centralnym Domu Technologii. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiliśmy grono prelegentek i prelegentów oraz przedstawicieli partnerów projektu. Spotkanie rozpoczęła Magdalena Grzankowska, Prezeska Fundacji PFR, wspólnie z Pawłem Borysem, Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. Po krótkim wstępie przyszedł czas na premierę filmowej wersji podsumowania projektu. Wideo ze wszystkich konferencji można obejrzeć tutaj:
Podczas wydarzenia przedstawiono wnioski merytoryczne, które nasunęły się podczas spotkań i debat eksperckich oraz konkluzje płynące z raportów i rozmów konferencyjnych. Na zakończenie części merytorycznej odbyła się rozmowa w kobiecym gronie, podczas której zaproszone panelistki dyskutowały na temat podmiotowości, pewności siebie Polek, współpracy kobiet i mężczyzn oraz szukały klucza do work-life balance. Ekspertki zgodziły się, że Polkom nadal brakuje odwagi do działania, co skutkuje wiecznie niespełnionymi marzeniami. Jednocześnie zaznaczyły, że nie ma już miejsca na wyścig płci na rynku pracy, liczą się kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie pracownic i pracowników, a wsparcia, oprócz tego w domu, należy oczekiwać również w środowisku zawodowym.
Projekt „Kobiety mają wybór” był efektem współpracy eksperckiej wielu instytucji i organizacji. Partnerem strategicznym cyklu konferencji „Kobiety mają wybór” została Fundacja Empiria i Wiedza. Opiekę merytoryczną objął Instytut Pokolenia oraz Polski Instytut Ekonomiczny.