Fundacja PFR wsparła wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania edukacyjnego na Starych Powązkach w Warszawie
Dzięki wsparciu Fundacji PFR, na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie jeszcze przed świętem Wszystkich Świętych zostanie zainstalowany pulpit edukacyjno-informacyjny, umożliwiający przeglądanie na dużym ekranie aplikacji mobilnej „Stare Powązki”. Umiejscowiony zostanie przy głównej bramie cmentarza.
Celem tego projektu jest wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w zakresie upowszechnienia wiedzy z historii i historii sztuki w oparciu o dziedzictwo historyczne Cmentarza Stare Powązki. Kluczowym elementem było wprowadzenie w 2021 roku bezpłatnej aplikacji mobilnej, zawierającej szlaki tematyczne prowadzące uczniów śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Aplikacja zawiera również historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII – XXI wieku. Kolejnym etapem jest instalacja dotykowych pulpitów edukacyjno-informacyjnych przy głównych bramach na cmentarzu, dzięki którym będzie można aplikację przeglądać na dużym ekranie. Urozmaicą one organizowane przez Fundację Stare Powązki lekcje historii i historii sztuki na terenie cmentarza. W zajęciach biorą już udział uczniowie ze szkół z całej Polski. Będzie to atrakcyjny nie tylko dla uczniów, a także dla wszystkich odwiedzających nekropolię, sposób przekazania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju.
Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest nekropolią będącą nie tylko istotnym elementem dziedzictwa kulturowego Polski, ale również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych w Europie. Jest także bardzo ważnym miejscem dla miasta Warszawy i jej mieszkańców, stanowiąc panteon dwustu lat trudnej historii stolicy kraju– mówi Karol Gądzik, Członek Zarządu Fundacji Stare Powązki
Cmentarz Stare Powązki od 2014 r. jest uznany za Pomnik Historii. Obiekty znajdujące się na terenie cmentarza posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Wpisana do rejestru zabytków nekropolia, jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. Jest też rozległym muzeum, od ponad 230 lat nierozerwalnie związanym z dziejami Warszawy i Polski. Nekropolia jest miejscem pochówku miliona osób, w tym wielu znanych i zasłużonych Polaków − są tu groby wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych, przedsiębiorców i działaczy społecznych. Na Powązkach pochowano żołnierzy powstań narodowych – od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego. Stare Powązki to dziedzictwo historyczne Warszawy i Polski. W związku z tym cmentarz co roku odwiedzają setki tysięcy osób, nie tylko tych których bliscy spoczywają na Powązkach, ale także rzesze turystów, nie tylko z Polski.
Wspieramy projekt Fundacji Stare Powązki – najpierw powstanie aplikacji, a w tym roku również pulpitu multimedialnego − ponieważ pomysł stworzenia urządzenia, które pozwoli w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi, pokazać wyjątkowość Starych Powązek jest bardzo wartościową innowacją edukacyjną. Chcemy, aby nowoczesne rozwiązania pomagały w pielęgnowaniu historii i opowiadaniu tradycji. Mocno zachęcamy do korzystania z pulpitu i aplikacji podczas wizyt na tej niezwykłej nekropolii– mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR
Fundację Stare Powązki założyła Archidiecezja Warszawska będąca opiekunem. Misją Fundacji jest zachowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego miejsca wiecznego spoczynku wielu pokoleń Polaków. Oprócz działań z zakresu ochrony, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, Fundacja za cel przyjęła promowanie Starych Powązek jako wielkiego dziedzictwa kulturowego i dobra narodowego, jak również propagowanie potrzeby opieki nad zabytkami i krajobrazem kulturowym. Poprzez liczne programy edukacyjne o sztuce i historii, skierowane na pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży, a także wspieranie społecznej aktywności obywateli w zakresie poznania historii sztuki i ochrony zabytków kultury w Polsce, Fundacja Stare Powązki uświadamia społeczeństwu znaczenie dziedzictwa kultury jako ważnego wyznacznika tożsamości narodowej. Jest organizacją konsolidującą działania wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w program opieki nad Starymi Powązkami.