Fundacja PFR angażuje się w projekty kulturalne i artystyczne
Działania podejmowane przez Fundację PFR koncentrują się na zapewnianiu naszym beneficjentom możliwości realizacji podstawowych potrzeb takich jak ochrona zdrowia czy dostęp do edukacji. Staramy się jednak zawsze pamiętać, że w ramach naszych statutowych działań zobowiązaliśmy się do wspierania inicjatyw związanych z kultura i sztuką ‒ szerzeniem wiedzy o dobrach kultury i zwiększaniu dostępu do dzieł sztuki.
Wśród inicjatyw, które wspieraliśmy przez ostatnie miesiące należy wymienić dofinansowanie cyklu koncertów, wsparcie portalu z digitalizowanymi zasobami literackimi, dofinansowanie realizacji festiwalu sztuki „Witkacy pod strzechy” w Słupsku czy tworzenie przez artystów-tatuażystów kolorowanek z myślą o potrzebach małych pacjentów oddziałów onkologicznych.
Pierwszy z projektów był odpowiedzią na potrzeby Centrum Kultury w Piasecznie. W jego ramach odbyły się trzy koncerty młodych zespołów realizowane i transmitowane na żywo z siedziby Centrum. Nasi partnerzy sami przyznawali, że jest to dla nich całkiem nowe doświadczenie pod względem organizacyjnym, ale też wizerunkowym. Młodzi artyści podkreślali natomiast, że cieszą się, iż mogą robić to, co kochają najbardziej, a jednocześnie być ze swoimi odbiorcami tworzyć muzykę dla nich.
Drugi z projektów realizowaliśmy wspólnie z Fundacją Nowoczesna Polska, która zainicjowała stworzenie platformy „Wolne Lektury”, gdzie gromadzone są dostępne bezpłatnie e-booki i audiobooki z lekturami szkolnymi. Dzięki wsparciu Fundacji PFR udało się przygotować i nagrać audiobook „Tajemniczy Ogród”, na podstawie książki Frances Hodgson Burnett. Lekturę przeczytała znana aktorka Paulina Holtz. Audiobook można przesłuchać lub pobrać na stronie wolnelektury.pl. Dotychczas strona z audiobookiem miała ponad 350 wyświetleń!
Kolejną bardzo ciekawą inicjatywą, którą Fundacja zdecydowała się wesprzeć, jest festiwal sztuki „Witkacy pod strzechy”, czyli ogólnopolski konkurs interpretacji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza odbywający się już siedemnasty raz w Słupsku. Główny cel festiwalu to zachęcenie artystów i miłośników działalności artystycznej Witkacego do otwarcia na różne jej aspekty poprzez improwizację i eksperyment. Festiwal jest realizowany w formie konkursu, do którego nie ma przypisanych żadnych sztywnych reguł, co powoduje, że całość tworzy niezwykle unikatowe wydarzenie o wysokim poziomie artystycznym.
Projekty kulturalne są nie mniej ważnym aspektem naszej działalności niż inne projekty społeczne. Bardzo chętnie przyjmujemy i realizujemy pomysły na działania, dzięki którym wzrasta udział w kulturze, a także powstają nowe dzieła artystyczne. Zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej. To nam przynosi bardzo wiele satysfakcji, ale też wyróżnia nas spośród innych organizacji społecznych, dlatego na pewno będziemy te działania kontynuować i szukać kolejnych inicjatyw, które warto wspierać.– mówi Magdalena Grzankowska, Członek Zarządu Fundacji PFR.
Analizując wnioski wpływające do Fundacji, zawsze zastanawiamy się nad ich oryginalnością oraz potencjałem. To dotyczy zarówno projektów społecznych, jak i kulturalnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować współpracę z Fundacją Virtual Dream, z którą do tej pory przeprowadziliśmy projekt „Technologią w raka”. Tym razem postanowiliśmy wspólnie wspierać małych pacjentów, ale bez obecności wolontariuszy w szpitalnych salach, co ze względu na wytyczne sanitarne, obecnie jest niemożliwe.
W nowym projekcie postanowiliśmy przygotować dla dzieci zabawę artystyczną, która pozwoli im na chwilę oderwać się myślami od szpitalnej codzienności. W tym celu zgromadzono prace stworzone przez artystów-grafików, którzy są zawodowymi tatuażystami. Przygotowane przez nich ilustracje przeznaczone do kolorowania przez dzieci, dzięki wsparciu Fundacji PFR, zostaną wydane w formie książki i wręczone młodym pacjentom.