Przejdź do treści
▶️ NOWOŚĆ!

Lato w Mieście: rejestracja na zajęcia trwa!

Aktualności Data publikacji: 08 lipca 2025

Cyfrowy Kierunkowskaz: rozwijamy kompetencje cyfrowe młodych warszawiaków

Autor Oliwia Łapka Specjalistka ds. komunikacji | Fundacja PFR | Centralny Dom Technologii
Fundacja PFR

W Centralnym Domu Technologii niezmiennie od 2019 roku edukujemy cyfrowo, inspirując młodych adeptów cyfrowego świata. Miniony rok szkolny był tego doskonałym przykładem – właśnie zakończyliśmy czwartą edycję projektu Cyfrowy Kierunkowskaz!

W tej edycji gościliśmy aż 38 grup, a w nich 726 uczestniczek i uczestników, dla których przeprowadziliśmy łącznie ponad 140 godzin dydaktycznych inspirujących zajęć. Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz to nasza misja rozwijania kluczowych kompetencji cyfrowych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od początku istnienia projektu, wszystkie warsztaty prowadzimy w duchu metodologii STEAM. Dzięki niej młodzież miała okazję zanurzyć się w świat innowacyjnych technologii, koncentrując się na rozwoju umiejętności przyszłości, takich jak: współpraca, inteligencja emocjonalna, krytyczne myślenie, rozwiązywanie złożonych problemów i kreatywność.

Każdy scenariusz warsztatów był starannie dopasowany do różnych grup wiekowych, od najmłodszych po uczniów szkół ponadpodstawowych. Naszym celem było nie tylko przekazanie wiedzy technicznej i programistycznej, ale przede wszystkim rozbudzenie ciekawości i pasji. Uczestnicy mieli wyjątkową szansę pracy z nowoczesnym sprzętem, tworzenia własnych projektów i rozwijania zainteresowań w dziedzinie technologii cyfrowych. Po raz kolejny staraliśmy się udowodnić, że nauka nowych technologii to może być fascynująca przygoda! Tegoroczna oferta warsztatowa obejmowała różnorodne tematy, które łączyły nowoczesną edukację, technologię, ekologię i przedsiębiorczość. Najmłodsi uczestnicy uczyli się podstaw programowania wizualnego i radzenia sobie z emocjami, a starsi byli wprowadzani w świat robotyki. Dzieci miały również okazję zgłębiać temat ekologii i inteligentnych rozwiązań, a także rozwijać kreatywność w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Najstarsi uczniowie rozwijali umiejętności badawcze i prototypowania, zgłębiali tajniki sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa, a także uczyli się podstaw przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

Cyfrowy Kierunkowskaz rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom i partnerom za zaufanie i wspólne budowanie nowoczesnej przyszłości, w której kluczowe są nie tylko technologie, ale także zdrowe podejście do nich, higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo.

Do tej pory w całym projekcie wzięło udział 3321 uczestników, dla których zrealizowaliśmy prawie 650 godzin dydaktycznych i opracowaliśmy 16 głównych tematów warsztatów. Cieszymy się, że tak licznie odwiedzacie Centralny Dom Technologii! Już teraz intensywnie pracujemy nad kolejną edycją, aby nieprzerwanie wspierać młode pokolenie w zdobywaniu kompetencji niezbędnych w dynamicznie zmieniającym się świecie. A w między czasie zapraszamy Feryjne Placówki Edukacyjne na Lato w Mieście w CDT. Szykujemy letnie warsztaty, a w ofercie proponujemy aż 14 bezpłatnych zajęć, które obejmują tematy takie jak: projektowanie gier komputerowych, kreowanie miast przyszłości, naukę sztucznej inteligencji i wiele więcej. Zapisy oraz dokładna rozpiska tematów zajęć dostępne są TUTAJ.

Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz jest realizowany w ramach Programu „Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2024–2025” i współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.