Przejdź do treści
WAŻNE

Fundacja PFR dla powodzian: Ruszył Program Grantowy „Odbudowa i Wsparcie”

Aktualności Data publikacji: 04 września 2024

Centralny Dom Technologii gościł przedstawicieli powstającego Centrum STEAM w Wilnie

W dniach 21-22 sierpnia 2024 roku w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyło się inspirujące spotkanie z przedstawicielami powstającego Centrum STEAM w Wilnie. Celem wizyty było wymienienie doświadczeń oraz zbudowanie współpracy, która ma na celu rozwój edukacji w obszarze metodologii STEAM.

Podczas spotkania, zespół Fundacji PFR miał zaszczyt zaprezentować najciekawsze scenariusze edukacyjne, które mogą wzbogacić ofertę edukacyjną zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Współpraca ta jest postrzegana jako początek owocnych relacji, które mogą przynieść korzyści dla obu stron.

W programie wizyty znalazły się różnorodne aktywności, takie jak zwiedzanie Centralnego Domu Technologii, podczas którego goście mieli okazję poznać przestrzeń oraz jej możliwości, czy warsztaty edukacyjne, w tym zajęcia o gwiazdach i konstelacjach oraz dotyczące tworzenia i programowania neonów, uzupełnione o spacer turystyczny po Warszawie. Odbyły się również spotkania z poszczególnymi zespołami Fundacji, w trakcie których uczestnicy wymienili się pomysłami związanymi z edukacją, grantami oraz współpracą komercyjną.

„To dla nas ogromne wyróżnienie, że międzynarodowe organizacje dostrzegają wartość w naszej pracy i szukają inspiracji. Wierzymy, że ta współpraca przyniesie korzyści dla obu stron. Jesteśmy podekscytowani możliwością wspólnego tworzenia innowacyjnych programów edukacyjnych, które będą angażować młodzież i rozwijać ich umiejętności.”

– mówi Zbigniew Bujak, ekspert ds. dydaktyki Fundacji PFR i edukator CDT

Współpraca z litewskimi partnerami otwiera nowe możliwości, co może przyczynić się do dalszego rozwoju innowacyjnych programów edukacyjnych obu instytucji. Fundacja PFR jest podekscytowana perspektywą wprowadzenia nowych, kreatywnych zajęć, które powstaną we współpracy z sąsiadami z Litwy.

Obecnie w Litwie działa 7 regionalnych centrów otwartego dostępu STEAM. To nowoczesne centra technologiczne, w których we współpracy z naukowcami, gminami i przedsiębiorcami dzieci i młodzież szkolna mogą prowadzić badania, konstruować, modelować i zapoznawać się z nowinkami naukowymi w trakcie lub po zajęciach, twórczo rozwiązując problemy. W odnowionych pomieszczeniach dawnego Planetarium, w sercu Wilna, w 2024 roku największe na Litwie – Centrum Edukacji Metodycznej STEAM Uniwersytetu Wileńskiego – otworzy swoje podwoje. Zajęcia edukacyjne czekają tu na zwiedzających aż w ośmiu różnych laboratoriach oraz w Sali Gwiazd. Przestrzeń ta powstaje we współpracy Uniwersytetu Wileńskiego i Urzędu Miasta Wilna.