Safe Stay – bezpłatna aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo uchodźców z Ukrainy

Grafika ze zrzutem ekranu z aplikacji Safe Stay.

Napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmusiła ponad 4,6 mln obywateli Ukrainy do opuszczenia domów i ucieczki za granicę, ponad 2,6 mln z nich przybyło do Polski, a ta liczba nadal rośnie (dane: UNHCR z 12.04.2022). Z myślą o bezpieczeństwie uchodźców powstała bezpłatna aplikacja alarmowa Safe Stay, która ma im pomagać w przemieszczaniu się po Polsce i zgłaszaniu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Jej pomysłodawcami jest grupa wolontariuszy działających we współpracy z renomowanymi organizacjami. Projekt jest wspierany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Aplikacja jest dostępna na systemach Android i iOS.

Safe Stay to innowacja, która powstała w odpowiedzi na konkretną potrzebę. Osoby przekraczające granicę ukraińsko-polską powinny mieć dostęp do wszelkich urządzeń i narzędzi, które pozwolą im otrzymać pomoc w ich języku, ale także zagwarantują im i członkom ich rodzin poczucie bezpieczeństwa w trakcie przemieszczania się po całym terytorium Polski. Dzięki lokalizacji GPS i opcji szybkiego zgłoszenia zagrożenia Safe Stay ułatwia dotarcie do użytkownika. Ponadto aplikacja oferuje dostęp do bezpłatnej, wielojęzycznej infolinii, a dyżurujący konsultanci przyjmują zgłoszenia i pomagają uzyskać adekwatną pomoc.

Nieznajomość języka i topografii, stres i sytuacja zagrożenia powodują, że wezwanie pomocy może być dla cudzoziemców trudne. Aplikacja daje możliwość opisania incydentu, opowiedzenia w rodzimym języku o zdarzeniu czy, w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, zgłoszenie alarmu jednym kliknięciem.

Aby skorzystać z aplikacji należy pobrać ją ze sklepu Google Play lub iOS, następnie zarejestrować się i udostępnić dane lokalizacyjne. Aplikacja jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa istnieje także możliwość dodania danych kierowcy lub osoby oferującej nocleg, aby w razie potrzeby przekazać konsultantom jeszcze więcej danych. Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w użyciu, a podane dane służą wyłącznie do obsługi incydentów i po zakończeniu procesu są usuwane z systemu.

Projekt jest wspierany przez Billenium − polski software house, który od 2003 roku działa na rynku globalnym i którego deweloperzy stworzyli aplikację, VIA VOX − call center, które zapewnia wielojęzyczną obsługę incydentów zgłaszanych przez aplikację, Kancelarię prawną WBK zapewniająca bezpieczeństwo w kwestii danych osobowych, EmailLabs − wspiera system wysyłkowy zgłoszeń miedzy aplikacją Safe Stay i call center poprzez usługi email API oraz SMTP, SKN Biznesu przy Szkole Głównej Handlowej.

Więcej informacji na www.safe-stay.pl i https://www.facebook.com/safestayapp

Pomagamy organizować wakacyjny czas dla dzieci − startuje 2. edycja Wakacyjnej AktywAKCJI!
Fundacja PFR pomogła w przekazaniu zbroi króla Zygmunta II Augusta na Wawel