Cyfrowi Debiutanci

Razem świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

starsza osoba z telefonem

1 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób Starszych. Stworzono go, aby przypomnieć o potrzebach tej grupy, i aby uczulić otoczenie na jej codzienne problemy. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju razem z zespołem Centralnego Domu Technologii przez cały rok tworzą i realizują działania edukacyjne skierowane do generacji silver w ramach projektu Cyfrowi Debiutanci. Został on stworzony dla wszystkich, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zainteresowania. To, co łączy jego uczestników, to chęć pogłębiania wiedzy i wykorzystania nowych technologii w swoim codziennym życiu. Oferta edukacyjna kierowana do Cyfrowych Debiutantów obejmuje zajęcia stacjonarne, w przestrzeni CDT na Kruczej 50 w Warszawie, wyjazdowo – na warsztatach i szkoleniach prowadzonych w całej Polsce – i online'owo, na webinarach, cyfrowych warsztatach i w mediach społecznościowych.

Wykorzystujemy każdą sposobność, żeby przed Cyfrowymi Debiutantami możliwie szeroko otwierać drzwi do świata cyfrowej rzeczywistości. Pomagamy im przełamywać bariery, pokazujemy, że technologia może dawać nowe możliwości, ułatwiać codzienne życie, a czasami też uprzyjemniać wolny czas. Na naszych spotkaniach Cyfrowi Debiutanci dowiadują się, jak korzystać z przydatnych aplikacji, jak bezpiecznie poruszać się w świecie Internetu i jak bezproblemowo korzystać z komputerów czy smartfonów. Wszystko to robimy w miłej, zupełnie bezstresowej i partnerskiej atmosferze. Dzięki temu wiemy, że Cyfrowi Debiutanci w Centralnym Domu Technologii czują się jak swoi wśród swoich, od święta i na co dzień.

Działania edukacyjne są realizowane także w ramach wydarzeń zewnętrznych – debat i spotkań organizowanych, aby umożliwić integrację środowiska senioralnego i stworzyć przestrzeń na wymianę wiedzy eksperckiej. 29 września Fundacja PFR i edukatorzy CDT wzięli udział w „Senioraliach 2021” w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to wydarzenie organizowane każdego roku przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ich trakcie odbyły się warsztaty oraz konsultacje technologiczne. Edukatorzy odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia dotyczące obsługi urządzeń takich jak telefon, smartfon czy komputer. Dużym zainteresowaniem cieszył się także temat załatwiania spraw urzędowych przez Internet oraz cyberbezpieczeństwa.

warsztatyProjekt „Cyfrowi Debiutanci” wciąż się rozwija i zyskuje coraz większe grono odbiorców.

"Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie". Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.

Granty Fundacji PFR pomogły w realizacji projektów społecznych w całej Polsce – podsumowujemy Program „Wakacyjna AktywAKCJA”
Ruszyły zapisy do 2. edycji Programu Stypendialnego „Pasjonaci Edukacji”!