← Strona główna Grupy PFR

Ogłaszamy wyniki IV edycji Konkursu „Edukacja Jutra”!

Fundacja PFR
Edukacja-Jutra-news-27042023

Minione dwa tygodnie były niezwykle intensywne dla członków jury Konkursu Edukacja Jutra. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie − wybranie najlepszych spośród nadesłanych zgłoszeń konkursowych. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali wyników, które z wielką satysfakcją prezentujemy. 

W tej edycji konkursu poprosiliśmy nauczycieli i edukatorów o przesyłanie scenariuszy lekcji o przedsiębiorczości. Ta tematyka jest nam i zespołowi Centralnego Domu Technologii bardzo dobrze znana. W CDT wspólnie z partnerem merytorycznym Allegro na co dzień popularyzujemy wiedzę o funkcjonowaniu rynku e-commerce oraz biznesu, prowadząc warsztaty dla młodzieży w ramach cyklu edukacyjnego „Cyfrowa Przedsiębiorczość”.

Przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy to bardzo ważne, a zarazem trudne zadanie. Kluczową rolę odgrywają w nim nauczyciele i edukatorzy. Cieszę się, że dzięki takim inicjatywom jak konkurs “Edukacja Jutra” wspólnie z Centralnym Domem Technologii możemy promować ich kreatywność i innowacyjność w nauczaniu. Jestem pewna, że scenariusze laureatów nie tylko przysłużą się do kształtowania kompetencji w obszarze przedsiębiorczości, ale również będą wspierać i inspirować innych nauczycieli

- mówi Marta Mikliszańska, Head of Group Public Affairs & ESG w Allegro

Jak co roku Komisja Konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. W tej edycji scenariusze oceniano w dwóch kategoriach: Ogólnej, w ramach której należało przygotować scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i nauczania przedszkolnego oraz Biznes i Zarządzanie – zadaniem w tej kategorii było przygotowanie scenariuszy lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jury postanowiło przyznać 3 nagrody główne w pierwszej kategorii i 3 w drugiej kategorii, a także łącznie 5 wyróżnień. 

Zwyciężczynią IV edycji Konkursu Edukacja Jutra w kategorii „Biznes i Zarzadzanie” została Magdalena Honkowicz za scenariusz pt. JA – młody, przedsiębiorczy i świadomy człowiek. W kategorii „Ogólnej” pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Jaworska za scenariusz pt. Oszczędzanie z wróbelkiem od O do Ę.

Scenariusze w tegorocznym konkursie to przede wszystkim propozycje lekcji niezwykle zróżnicowanych. Znajdziemy wśród nich: symulacje prowadzenia własnego biznesu i własnej firmy, gry ekonomiczne, lekcje poświęcone wytyczaniu osobistej ścieżki zawodowej, tworzenia CV i listów motywacyjnych czy procesy planowania własnego budżetu domowego. Przekrojowe potraktowanie tematu przedsiębiorczości uzupełniało wykorzystanie nowoczesnych metod nauczania: STEAM, Design Thinking, Edu Scrum czy metody projektu edukacyjnego i escape roomu. Tym, co jednak zaskakiwało najbardziej, była interdyscyplinarność proponowanych lekcji i projektów łączących nauczanie przedsiębiorczości z historią, literaturą, matematyką, programowaniem, czy ekologią. To zróżnicowanie i pogłębione ujęciu tematu przedsiębiorczości widoczne było we wspaniałych scenariuszach działań edukacyjnych, pokazujących, że przedsiębiorczość to coś więcej, niż wymogi rynku pracy i sukces finansowy

 – mówi Zbigniew Bujak, trener CDT oraz członek jury

Podobnie do poprzedniej edycji planujemy zgromadzić najciekawsze scenariusze i je opublikować. W ten sposób chcemy udostępnić pedagogom, którzy będą prowadzić przedmiot Biznes i Zarządzanie, gotowe inspiracje na przeprowadzenie własnych lekcji. Zbiór najlepszych prac z poprzedniej edycji, na temat cyberbezpieczeństwa, znajduje się TUTAJ.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom i edukatorom, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Pełna lista laureatów dostępna TUTAJ.

Partnerem IV edycji konkursu Edukacji Jutra została firma Allegro oraz Centralny Dom Technologii. Patronat medialny nad konkursem objęła redakcja Głosu Nauczycielskiego.
 

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Spotkaj się z Akademią Rozwoju podczas Konferencji „Make The Change”!
Fundacja przeznacza granty na wakacyjne projekty dla dzieci – rusza 3. edycja programu Wakacyjna AktywAKCJA
Następny

Zainteresują Cię również