Nowe technologie i matura – Fundacja PFR wspiera uczniów szykujących się do egzaminów

W trakcie roku szkolnego ważna jest nie tylko bieżąca realizacja materiału dydaktycznego, ale także przygotowanie uczniów do egzaminów, które wyznaczają koniec kolejnych etapów ich kształcenia. Dlatego właśnie Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w roku szkolnym 2020/2021 wspierała projekty umożliwiające maturzystom i ósmoklasistom przygotowanie do egzaminów końcowych z matematyki. Kształcenie odbywało się zdalnie, a w jego trakcie korzystano z nowoczesnych metod edukacji oraz urządzeń, które sprawiały, że nauka była przyjemna i skuteczna.

Pierwszy z projektów, „Korki z Legią”, realizowany był we współpracy z Fundacją Legii i obejmował cały 10-odcinkowy cykl zajęć z matematyki. Program warsztatów przygotowano tak, aby w ich trakcie omawiać kolejne zagadnienia egzaminacyjne pojawiające się na maturze. Zajęcia były nagrywane w Centralnym Domu Technologii, gdzie prowadzący − Małgorzata Zbińkowska i Krzysztof Chojecki − mogli korzystać między innymi z tabletów i aktywnych tablic Flip 2, które udostępnił edukatorom Partner cyklu „Lekcje z CDT” firma SAMSUNG.

Cieszymy się, że w ramach projektu udało nam się połączyć kilka ważnych elementów – praktyczną naukę matematyki, nowoczesną edukację wspieraną wykorzystaniem nowych technologii oraz nowy format zajęć wyrównawczych, czyli warsztaty zdalne. Dzięki temu uczniowie mogli w atrakcyjny sposób przygotować się do ważnego etapu swojego życia, czyli egzaminu maturalnego.

– mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu

Zajęcia były ogólnodostępne, ponieważ wszystkie publikowano na kanale YouTube CDT  regularnie przez 10 tygodni w każdy czwartek w ramach stałego cyklu edukacyjnego Centralnego Domu Technologii. Do tej pory cykl ma prawie 1000 wyświetleń, ale na pewno będzie ich jeszcze więcej, bo teraz każdy odcinek można obejrzeć w dogodnym momencie i skorzystać z tej wiedzy nie tylko na potrzeby egzaminów - jest to zatem doskonała forma powtórki zagadnień matematycznych przydatnych uczniom szkół średnich.

Kolejnym etapem wsparcia dostępu do zajęć wyrównawczych, przygotowujących do egzaminów z matematyki był drugi projekt Fundacji, który polegał na wsparciu inicjatywy ”Darmowa powtórka z matematyki dla ósmoklasistów”. W ramach projektu Fundacja dofinansowała darmowy, ogólnodostępny cykl warsztatów z matematyki prowadzonych przez Krzysztofa Chojeckiego. Zajęcia odbywały się na kanałach mediów społecznościowych  (w tym na kanale CDT na Facebooku) w kolejne weekendy kwietnia i maja i miały charakter interaktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące rozwiązywanych zadań.

Cieszę się, że wspólnie z Fundacją PFR mogę pomagać ósmoklasistom w powtarzaniu materiału do egzaminu z matematyki. Takie wsparcie jest bardzo potrzebne, bo dzięki niemu każdy ma dostęp do wiedzy, niezależnie od tego gdzie mieszka i jaka jest jego sytuacja. Do tej pory warsztaty obejrzało już ponad 21200 osób, co świadczy o tym jak duże jest zainteresowanie taką formą powtarzania materiału.

– mówi Krzysztof Chojecki, pasjonat nowych technologii, youtuber, popularyzator matematyki.

Wszystkie nagrania powtórkowe będą systematycznie zamieszczane na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii. Zapraszamy do nauki!

Rusza Program grantowy Fundacji PFR „Wakacyjna AktywAKCJA”. Do zdobycia wsparcie finansowe na organizację wypoczynku dla dzieci
Trzeci zjazd SamoDZIELNYCH – uczestnicy projektu poznali tajniki finansów osobistych i ekonomii