← Strona główna Grupy PFR

Fundacja PFR pomogła w przekazaniu zbroi króla Zygmunta II Augusta na Wawel

Fundacja PFR
Fundacja PFR_zbroja Augusta_zdjęcie

Na krakowski Wawel, dzięki wsparciu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju oraz dekretowi podpisanemu przez rządy Polski i Węgier, przekazano niezwykle cenną XVI-wieczną pamiątkę. Do zbiorów muzealnych trafiła zbroja wykonana dla trzynastoletniego Zygmunta II Augusta. Była ona podarunkiem od króla Czech i Węgier – Ferdynanda I Habsburga z okazji zaręczyn jego córki, Elżbiety Habsburżanki z młodym królewiczem. Zbroję można podziwiać na ekspozycji "Skarbiec Koronny i Zbrojownia".

Zbroja Augusta to jedyna w pełni zachowana, zbroja królewska w kolekcji polskich muzeów. Zachowała się ona w doskonałym stanie i nie wymaga konserwacji. Do tej pory była stałym eksponatem w Muzeum Narodowym w Budapeszcie. Było to spowodowane błędnym przekonaniem, że należała ona do Ludwika II Jagiellończyka, króla Węgier.

Zbroja będzie stanowić dla naszego muzeum jedną z pereł kolekcji. Trzeba bowiem pamiętać, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku. Pragnę podziękować premierom Polski i Węgier oraz Wszystkim, którzy zaangażowali się w ten trudny proces przekazania i zapewnić naszych węgierskich kolegów, że będzie ona otoczona wyjątkowo staranną opieką i nigdy nie zapomnimy tego gestu

- mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pancerz to typ zbroi pełnej płytowej, który został wykonany z grawerowanej i pozłacanej stali. W renesansie taki nabytek był formą drogocennego stroju. Ze względu na jej zdobienia i kunsztowność taki rodzaj zbroi nazywamy kostiumową. Wpisuje się to w gust króla Zygmunta Augusta, który dał się poznać jako wybitny mecenas oraz kolekcjoner. Obok zbioru arrasów, wspaniałego skarbca, miał też luksusowe militaria, bibliotekę i wielką stadninę koni.

Aby dowiedzieć się więcej o historii zbroi Augusta, zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Tomasza Rożka: 


 

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Safe Stay – bezpłatna aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo uchodźców z Ukrainy
Fundacja PFR przekazała karetkę szpitalowi wojskowemu w Lublinie
Następny

Zainteresują Cię również