← Strona główna Grupy PFR
samodzielni samsung

Fundacja PFR podsumowuje dwie edycje projektu #SamoDZIELNI

Fundacja PFR
Fundacja PFR podsumowuje dwie edycje projektu #SamoDZIELNI

Pięćdziesięciu czterech uczestników, osiemdziesiąt godzin warsztatów, trzydzieści godzin indywidualnych konsultacji i osiemnastu wolontariuszy-ekspertów zaangażowanych w projekt. Tak w liczbach przedstawia się bilans dwóch zakończonych edycji autorskiego projektu Fundacji PFR - #SamoDZIELNI. 

Projekt #SamoDZIELNI był pierwszym autorskim projektem Fundacji PFR, dlatego jest dla nas tak ważny i dlatego tak cieszy nas, że w tym roku możemy podsumować jego drugą edycję. Od samego początku zależało nam na realizacji ambitnych celów i właśnie teraz możemy powiedzieć, że to się udało.

– mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR

Uczestnikami projektu są młodzi ludzie wychowujący się w pieczy zastępczej, którzy wchodzą w dorosłość i myślą o rozpoczęciu pracy zawodowej. Ten pierwszy krok na rynku pracy jest dla nich dużym wyzwaniem, dlatego właśnie do nich Fundacja PFR postanowiła skierować swoje działania. Podstawowy cel to praktyczne przygotowanie młodzieży do najbardziej kluczowych wyzwań stojących przed nimi w tym momencie w ich życiu – określenie swoich talentów, mocnych strony, motywacja, szukanie pracy, przygotowanie się do procesu rekrutacji i pierwsze dni w nowej pracy. Aby to osiągnąć, konieczne jest poznanie mechanizmów kierujących rynkiem pracy, zrozumienie ich i znalezienie swojej drogi. Nie mniej ważne elementy stanowią: umiejętność pisania CV, wiedza dotycząca prawnych aspektów zatrudnienia czy znajomość podstaw finansów osobistych. Tego właśnie na kolejnych zjazdach stacjonarnych i online uczyli się uczestnicy naszego projektu.

Projekt SamoDZIELNI jest wyjątkowy, bo tworzą go oprócz członków zespołu Fundacji także wolontariusze – wolontariusze Grupy PFR oraz wolontariusze naszych Partnerów. Nasi wolontariusze-eksperci z Grupy PFR byli zaangażowani w prowadzenie większości warsztatów, a wolontariusze Partnerów dołożyli nową perspektywę, opowiedzieli o swoich doświadczeniach i pokazali jak wygląda życie zawodowe w ich branżach.

– dodaje Magdalena Grzankowska

Nasi SamoDZIELNI zrealizowali także liczne kursy dzięki Bonom na Rozwój, które sfinansowała Fundacja PFR. Młodzi ludzie sami wybierali takie zajęcia i warsztaty, które chcieliby realizować i które ich zdaniem mogą im dać w ręce konkretne umiejętności, cenne na rynku pracy - od kursów typowo zawodowych jak kurs baristy, poprzez te mniej typowe jak kurs tatuażysty, a kończąc na kursach przygotowawczych na studia czy kursy językowe. 

Projekt udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu opiekunów, a także Partnerów Projektu. Opiekunowie towarzyszyli nam na każdym kroku, dostarczając cennych wskazówek, a także na bieżąco motywując młodzież do działania. Partnerzy wzbogacili nasz projekt wiedzą ekspercką oraz wsparciem technologicznym. To miedzy innymi dzięki tabletom, które firma SAMSUNG przekazała każdemu uczestnikowi projektu, mogli oni bez przeszkód uczestniczyć we wszystkich warsztatach zdalnych, a w przyszłości z ich wykorzystaniem będą mogli nadal rozwijać kolejne pasje i poszerzać swoją wiedzę.

Wszyscy mamy nadzieję, że SamoDZIELNI będą miło wspominać udział w naszym Projekcie. A w dorosłym życiu, w życiu zawodowym, ale nie tylko, umiejętności i wiedza, którą zdobyli w jego trakcie okażą się przydatne. 

Zakończyliśmy drugą edycję, ale już zaczynamy myśleć o kolejnym etapie Projektu.

Fundacja PFR
Poprzedni artykuł
Fundacja PFR i wolontariusze odwiedzili uczestników programu „Wakacyjna AktywAKCJA” w miejscowości Piecki
Fundacja PFR ogłasza wyniki naboru wniosków do programu „Wakacyjna AktywAKCJA”
Następny

Zainteresują Cię również