← Strona główna Grupy PFR

Nowy społeczny wymiar wirtualnej rzeczywistości

Fundacja PFR
Nowy społeczny wymiar wirtualnej rzeczywistości

Pomoc dzieciom, edukacja seniorów, wolontariat pracowniczy i nowe technologie to wszystko udało nam się połączyć w jeden projekt, który Fundacja PFR realizowała wspierając działania przygotowane wspólnie z Fundacją „Znajdź Pomoc” oraz Fundacją Virtual Dream.

Nowe technologie dają możliwości rozwoju w wielu dziedzinach – zarówno w biznesie, jak i edukacji. Dzięki projektowi „Technologią w raka” udało nam się pokazać, że mogą one również bardzo dobrze służyć jako narzędzia do wspierania leczenia małych pacjentów przebywających na oddziałach onkologicznych, a także być nowym doświadczeniem dla osób starszych, które nigdy z nich nie korzystały.

Projekt Fundacji był skierowany do dwóch grup odbiorców – dzieci przebywających na oddziale onkologicznym oraz seniorów, dla których przygotowaliśmy specjalne warsztaty z VR. Kluczem do  realizacji tego niezwykłego projektu był udział wolontariuszy Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy chętnie dzielili się swoją pozytywną energią z dziećmi przebywającymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a także poświęcali swój czas, aby pokazać świat wirtualnej rzeczywistości seniorom.

Pierwszym etapem projektu były szkolenia w Centralnym Domu Technologii z obsługi urządzeń do wirtualnej rzeczywistości (gogli VR), a także warsztaty z psychologami. Miały one na celu przygotowanie wolontariuszy do wizyt na onkologii i kontaktu z małymi pacjentami oraz ich rodzicami. Następnie wspólnie raz w tygodniu udawaliśmy się do Instytutu, aby tam razem z dziećmi leczącymi się w tej placówce odkrywać niesamowity świat VR.

Uczestnikami zajęć dla seniorów byli mieszkańcy Warszawy po 60-tym roku życia – najstarszy uczestnik miał 96 lat! W zajęciach uczestniczyły osoby z niemal wszystkich dzielnic Warszawy. Zajęcia dla seniorów odbywały się w Centralnym Domu Technologii raz na dwa tygodnie, w każdym warsztacie uczestniczyło 15 seniorów.

Projekt „Technologią w raka” był wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim pokazał nam
i  wolontariuszom jak wiele zastosowań może mieć wirtualna rzeczywistość. Drugi, ważniejszy aspekt, czyli radość małych pacjentów, a także satysfakcja seniorów z odkrywania czegoś kompletnie nowego, pokazały nam społeczny wymiar technologii, zgodny z misją naszej Fundacji.

– mówi Magdalena Grzankowska, Członek Zarządu Fundacji PFR.

W związku z wybuchem epidemii na początku marca 2020 roku, Zarządy Fundacji „Znajdź Pomoc” oraz Fundacji PFR wspólnie podjęły decyzję o odroczeniu spotkań, a następnie, gdy jasne było, iż wizyty na onkologii oraz zajęcia stacjonarne dla seniorów nie mogą być kontynuowane, zdecydowano o zakończeniu projektu i przekierowaniu niewykorzystanych środków finansowych na cel walki ze skutkami pandemii. Środki te wykorzystano na dofinansowanie projektu „Znajdź pomoc – w domu. Telefon Zaufania dla osób dotkniętych skutkami pandemii Covid-19”.

Wciąż mamy jednak nadzieję, że uda nam się przygotować kolejną edycję tego projektu i pokazywać społeczny aspekt technologii.

Fundacja PFR
Poprzedni Poprzedni
Konkurs PUM: Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców zakończony – znamy zwycięski projekt
Wirtualne Targi Pracy IT ONLINE – Fundacja PFR wspiera uczestników rynku pracy
Następny Następny

Zainteresują Cię również

Fundacja PFR podsumowuje dwie edycje projektu #SamoDZIELNI

Fundacja PFR

19 lipca 2021

Fundacja PFR ogłasza wyniki naboru wniosków do programu „Wakacyjna AktywAKCJA”

Fundacja PFR

28 czerwca 2021

Aż 1500 wniosków wpłynęło do Programu Grantowego Fundacji PFR „Wakacyjna AktywAKCJA”

Warunki RODO

Warunki RODO