← Strona główna Grupy PFR

Konkurs PUM: Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców zakończony – znamy zwycięski projekt

Fundacja PFR
Konkurs PUM: Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców zakończony – znamy zwycięski projekt

Analiza relacji człowiek-przestrzeń powoli wychodzi poza standardowe ramy myślenia o niej jako o powierzchni stricte biznesowej lub mieszkalnej. Wiele osób mogło się o tym przekonać lub nadal się przekonuje z powodu pandemii koronawirusa. Jednak tematyka wielości funkcji miejsca, w którym żyjemy pojawiła się już wcześniej – dostrzegli ją między innymi organizatorzy Konkursu PUM: Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców. Postanowili oni zwrócić się do młodych badaczy i docenić ich pracę naukową wokół szeroko rozumianej problematyki mieszkalnictwa. Aby podkreślić interdyscyplinarność tego obszaru, organizatorzy, czyli PFR Nieruchomości we współpracy z Fundacją PFR i Wydawnictwem Fundacji Bęc Zmiana postanowili, że Konkurs będzie skierowany do absolwentów zarówno kierunków technicznych i humanistycznych, jak i artystycznych!

Badaczki i badaczy poproszono o nadesłanie prac, w których padają pytania o to jak zmierzyć jakość architektoniczną, urbanistyczną i społeczną osiedla? Jakie inne kryteria decydują o tym, że w danym miejscu po prostu dobrze się mieszka? Jak zagwarantować zrównoważony rozwój osiedli i budynków, a wraz z nim – całych społeczności?

Kapituła Konkursu składała się z zespołu naukowczyń i naukowców zajmujących się między innymi architekturą, urbanistyką, socjologią, studiami miejskimi, ekonomią, antropologią kulturową. W jury zasiadali architekt Zbigniew Maćkow, prof. Marek Bryx, dr Waldemar Siemiński, prezeska Fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska, dr inż. arch. Karolina Tulkowska-Słyk, dr hab. Agata Twardoch, doradczyni zarządu PFRN Joanna Erbel, prezes zarządu PFRN Mirosław Barszcz. Na konkurs wpłynęło ponad 60 prac! W czasie obrad Kapituła kierowała się takimi kryteriami jak poruszenie aktualnej, ważnej problematyki, adekwatnej do tematyki konkursu, jakość merytoryczną i teoretyczną, praktyczna użyteczność pracy i charakter edukacyjny, nowatorski i twórczy charakter pracy. 

Pierwszą nagrodę w Konkursie przyznano Aleksandrze Gordowy za pracę „Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna. Przypadek Łódzki”.

W uzasadnieniu werdyktu jury wskazano następujące walory tej pracy:

"Wychodząca poza stereotyp brawurowa analiza funkcji mieszkania przez pryzmat istotnej – choć rzadko branej pod uwagę w opracowaniach tematu – nudy jako elementu koniecznego dladobrostanu człowieka.

Autorka nie tylko przeprowadza rozważania teoretyczne, przywołując filozofów i badaczy ludzkich zachowań, ale stosuje swoje wnioski w praktyce proponując ich zastosowanie w jednej złódzkich kamienic."

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną, a jej praca została opublikowana w formie książki. Publikację w pełni sfinansowali Organizatorzy Konkursu. Gala finałowa i wręczenie nagród odbyły się w Centralnym Domu Technologii.

 

Fundacja PFR
Poprzedni Poprzedni
Fundacja PFR angażuje się w projekty kulturalne i artystyczne
Nowy społeczny wymiar wirtualnej rzeczywistości
Następny Następny

Zainteresują Cię również

Fundacja PFR podsumowuje dwie edycje projektu #SamoDZIELNI

Fundacja PFR

19 lipca 2021

Fundacja PFR ogłasza wyniki naboru wniosków do programu „Wakacyjna AktywAKCJA”

Fundacja PFR

28 czerwca 2021

Aż 1500 wniosków wpłynęło do Programu Grantowego Fundacji PFR „Wakacyjna AktywAKCJA”

Warunki RODO

Warunki RODO